Situaci dobře zná například Centrum pro zvířata v nouzi při ZOO Ústí nad Labem. „Je to pravidelné téma nejen po vánočních svátcích, ale i po letních prázdninách. Lidé si často neuvědomí jedno zásadní, pes je radost i starost. Riziko je velké, proto doporučuji pořádně zvážit, zda je pes i jakékoliv jiné zvíře vhodný dárek k Vánocům,“ říká vedoucí výše zmíněného centra Jaroslava Ježková.

Vánoční tržnice a pódium na Lidickém náměstí vyrostly během dne.
VIDEO: Vánoční tržnice a pódium na Lidickém náměstí vyrostly během dne

Zájemci zkrátka mnohdy přecení a dostatečně nezváží své možnosti. Pes se přitom může dožít i patnácti let. A především ve věku štěněte potřebuje od člověka trpělivost z ocele. Právě tu lidé často nemají a už při návratu do pracovního čí školního procesu nastávají potíže. Pro mnoho nezkušených pejskařů je pak nejjednodušším řešením psa odsunout do útulku.

Pes je v Česku nejoblíbenějším domácím zvířetem, má ho až 40 procent lidí. Češi ročně za jídlo pro psa a další náležitosti utratí zhruba 16 tisíc korun.

„Radost může být krátkodobá. Končí u nás i psi z podnájmů. Jen proto, že se podnájemníci nezeptají majitele, zda do bytu psa vůbec mohou pořídit. Ten následně nesouhlasí a pes musí pryč,“ poodhaluje všemožné povánoční trable Jaroslava Ježková.

Například Kamila Kroupová z ústeckého Krásného Března právě k Vánocům svému desetiletému synovi Adamovi pořídila společně s manželem psa - knírače. Že syn nebude brát zvíře jako hračku, kterou po čase "odhodí," si dle svých slov byla stoprocentně jistá.

Hledají nový domov: Aktuální nabídka zvířat v ústeckém útulku k 9. listopadu.
Hledají nový domov: Aktuální nabídka zvířat v ústeckém útulku k 9. listopadu

 „U nás byla jistota, že se syn o psíka bude starat po celý rok, na naší Zorku už je dnes hodně fixovaný. Někdy takovou jistotu ale rodiče nemají a stejně do toho jdou, což je špatně,“ myslí si Kamila Kroupová. I ona doporučuje zvážit všechny okolnosti před pořízením psa do domácnosti.

Pes podle častých názorů není ideálním vánočním dárkem.Pes podle častých názorů není ideálním vánočním dárkem.Zdroj: Deník/Jan Pechánek
Pokud má být zvířátko dárkem pro dospělého člověka nebo seniora, nemělo by jít o překvapení. Důležité je, aby obdarovaný o takový dar doopravdy stál. V opačném případě pak do útulku psi míří s tím, že šlo o nevhodný dárek – dotyčný na starost o chlupáče nebyl připravený či o něj nemá zájem.

„Doporučujeme, aby člověk, který psa chce, si osobně přišel vybrat. Šance, že si vybraného psa nechá, je daleko vyšší než při výběru někým jiným,“ radí dál Ježková.

Důležitý je i vhodný výběr rasy

Neméně důležitou otázkou při pořízení psa je pak výběr rasy. I tady lidé často šlápnou vedle. „Třeba lovecký pes potřebuje naběhat denně patnáct kilometrů. Pokud je zavřený v bytě, tak si logicky zvolí sám aktivitu. Byt rozcupuje a už je u nás,“ upozorňuje Jaroslava Ježková na to, že výběr rasy je neméně důležitý jako samotné rozhodnutí o pořízení psa.

„Je zapotřebí si rasy nastudovat, poradit se, jestli pořídit krátkosrstého či dlouhosrstého psa, zkrátka věnovat výběru správné rasy čas,“ dodává Ježková.

Městské sady Ústí nad Labem jsou příjemným místem k procházce.
VIDEO: Městské sady zdobí střed Ústí. Krása a pohoda, pochvalují si park občané

Nadělit psa jako dárek pod stromeček může být pro někoho sice splněním snu, ale nezřídka se to mine účinkem. V zárodku dobrý nápad se tak obratem může stát záležitostí, která nakonec spíše uškodí. Především samotným psům.

Co je třeba si uvědomit před pořízením psa

Máte dostatek trpělivosti vychovat štěně? Zpočátku štěně neví, že se nesmí vyprázdnit, kde se mu zlíbí, a že se boty nebo nábytek nekoušou. Někteří psi ničí věci i v dospělosti.
Má se o psa kdo postarat, když onemocníte? Je třeba mít jistotu, že jsou vaši blízcí ochotni si v případě mimořádné situace psa vzít dočasně do péče.
Není péče o psa nad vaše finanční možnosti? Krmivo a veterinární zákroky často značně převýší pořizovací cenu psa. Akutní operace může vyjít i na desítky tisíc korun.
Budete stačit psímu temperamentu? Někteří psi potřebují opravdu hodně pohybu, ačkoli si třeba vyberete plemeno, které má být spíše klidnější. Každý pes je osobnost a každý má jiné potřeby.

Mohlo by vás zajímat: Myslivci vyrazili na lov u Milady. Snižují počty kanců a jelenů

Zdroj: Deník/Janni Vorlíček