Minulý týden byl Pavel v Karlovarském kraji, který patří s tím Ústeckým a Moravskoslezským mezi strukturálně postižené regiony země. V nich měl také v posledních volbách lepší výsledky Pavlův sok Andrej Babiš. I proto nejspíš míří Pavel jako zvolený prezident nejprve sem. A to ještě před inaugurací, plánovanou na 9. března.

Do Šluknova má Pavel dorazit v 9.30. Podle starosty Tomáše Kolonečného se na zámku setká se zástupci města a regionu. Na Šluknovsku Petr Pavel navštíví také Mikulášovice vyhlášené svou nožířskou tradicí. A právě do továrny Mikov zabývající se výrobou nožů prezident zamíří. "Pan prezident se pozdraví se zaměstnanci, prohlédne si vzorkovnu a výrobu nožů," uvedl mluvčí Mikovu Bedřich Jetelina. Kromě slavné rybičky v Mikovu vyrábí také vojenské speciální nože a připravili edici, jejíž výnos jde na podporu Vojenského fondu solidarity. Z každého prodaného projektového nože jde na pomoc vojákům 300 korun. U vzniku fondu byl jako náčelník generálního štábu právě Petr Pavel.

Poslední zastávkou nově zvoleného prezidenta bude na Děčínsku Česká Kamenice. Také tam se nejprve setká s představiteli města a v 11.50 hodin zamíří do Komunitního centra na náměstí Míru. „Chce se setkat s vedením města, ale před polednem i krátce podebatovat na náměstí s občany,“ uvedl tajemník městského úřadu Vítězslav Vlček.

Petr Pavel v Ústí nad Labem v roce 2020
Tak to začínalo: Petr Pavel se v Ústí zajímal, jak kraj zvládl koronakrizi

Po dopolední návštěvě Děčínska dorazí Petr Pavel odpoledne na krajský úřad v Ústí. „Setká se s vedením Ústeckého kraje a se starosty měst,“ líčí mluvčí hejtmanství Magdalena Fraňková. Poté Pavel navštíví Univerzitu J. E. Purkyně. V kampusu se nejprve setká se zástupci Hospodářské a sociální rady Ústeckého kraje.

Pak bude příležitost ho potkat. „Od 17 hodin budou mít studenti a zaměstnanci univerzity, ale také veřejnost příležitost diskutovat s budoucím prezidentem osobně,“ informuje rektor Martin Balej. Akci plánují do červené auly multifunkčního centra v Pasteurově 1. Pro případ velké účasti budou diskuzi promítat do venkovního amfiteátru.