Radní v Petrovicích nejsou proti, aby společnost APB Plzeň postavila u dálnice D8 takzvané Truck centrum. Zastupitelé se rozhodli, že firmě prodají i podíl na pozemcích, na kterých by mělo stát. Mít tu místo pro stovky kamionů denně ale někteří místní obyvatelé nechtějí.

Petrovičtí zastupitelé ve středu na svém posledním zasedání rozhodli, že plzeňské firmě za dva miliony korun prodají svůj podíl na dvouhektarovém pozemku. Firma nabídla kolem 530 tisíc, avšak většina zastupitelů se přiklonila k myšlence, že obec potřebuje peníze a nabízená cena je příliš nízká.

Podle starosty Zdeňka Kutiny ale není jisté, jestli firma nakonec bude mít o pozemky zájem. „Plány jí naboural fakt, že bude muset dělat velkou EIA," uvedl Kutina.

Tu před nedávnem nařídil krajský úřad, který tak vyhověl tlaku některých místních občanů. Těm se nelíbí, že by měli velké parkoviště nedaleko svých domů. „Jde jak o místní lidi, tak i některé chalupáře. Již nyní zde vede dálnice, a ještě by tu mělo být parkování pro 150 kamionů a velké haly," uvedla Vendula Fremlová.

Kromě parkoviště pro kamiony a čtyř skladištních hal by u Petrovic chtěla firma postavit i benzínovou stanici a zařízení pro odpočinek a relaxaci řidičů. Centrem by denně projelo až 500 těžkých aut.

Radní Petrovic by centrum uvítali. Podle nich by zde mohli někteří z místních obyvatel najít práci. Tvrdí, že firma jim slíbila i další výhody. Například betonové prvky na komunikace, které produkuje, jen za výrobní cenu. „Já jsem se jednání účastnil a firmě věřím," uvedl místostarosta Walter Wolf.

Naopak odpůrci stavby se domnívají, že se obec podílu na pozemcích vzdávat neměla. „Pokud by chtěla obec do budoucna alespoň částečně ovlivňovat záměr Truck centra, měla si tyto pozemky nechat. Radnice se takto vzdává své zodpovědnosti a možnosti strategicky ovlivňovat budoucí vývoj," uvedla Vendula Fremlová.

Záměr postavit Truck centrum pro kamiony, které po dálnici D8 směřují do Německa nebo opačným směrem, naopak vítá policie a řada starostů měst a obcí poblíž dálnice . Dnes totiž řidiči na Ústecku kromě jedné čerpací stanice u Libouchce nemají místo, kdo by si během cesty odpočinuli. „Často stojí na silnicích kolem obce. Nejenže je ničí, ale dělají ještě nepořádek," tvrdí starosta nedaleké Tisé Jiří Jandásek.

Problém s kamiony řeší i v Ústí nad Labem. Řidiči zastavují například na silnici u předlické průmyslové zóny. Zde nechávají nejen nepořádek, ale stahují se sem za nimi prostitutky. Mnoho kamionů stojí také u hlavní silnice vedle přístaviště ve Vaňově.