„První zánovní tříciferníkové hodiny na kostelní věži v Petrovicích byly o patro níž. Obec je zakoupila kolem roku 1885 od sousedů z Německa," tvrdí Jan František Teister, mladý historik z Petrovic.

V roce 1905 byla kostelní věž upravována do současné podoby. „Nové hodiny měly čtyři ciferníky a byly pořízeny z finančního daru Antona a Agnes Wolfových z čp. 195," pokračuje Teister.

Hodiny plnily svou funkci skoro šedesát let. „V roce 1963 měly být tyto hodiny prodány Římskokatolickému farnímu úřadu v Leopoldově, okr. Trnava (SR) za 250 Kčs. Při demontáži došlo k poškození hodinového strojku a staré ciferníky byly zničeny. Od roku 1995 dodnes byla na věži nefunkční atrapa, ukazující symbolický čas 10.10 hod. To jsou fakta," dodává historik z Petrovic.

„Petrovický spolek pro obnovu a zachování tradic funguje od roku 2009. V roce 2011 byla založena veřejná sbírka na obnovu věžních hodin. Každý chtěl přispět na dobrou věc," říká Jana Jirásková. Vybralo se neuvěřitelných 90 tisíc korun. Litoměřický biskup Jan Baxant pochválil tuto poctivou aktivitu a poslal do sbírky dva tisíce korun.

Do příhraniční obce se dostavila speciální firma v Českých Budějovic. Pracovníci zvonařství Rudolfa Pernera předvedli pod dohledem zvědavců perfektní výkon. Zabudovány byly tři nové ciferníky do věže a napojeny na hodinový strojek. Mohutné lípy vyřadily z projektu čtvrtý ciferník, ale jinak byli všichni spokojeni. Petrovický kostel sv. Mikuláše má skutečně dobré místní patrony.

Dokumentace z června letošního roku ukazuje zašlou atrapu. Dnes se kostel bez střechy chlubí moderním hodinovým strojkem a novými ciferníky. Předešlé hodiny vydržely skoro šedesát let odměřovat pozemský čas, tyto přežijí zcela jistě rok 2100 a možná, že se dočkají i té skleněné střechy.