Piano na ulici, šachy na náměstí a v parku, stánky na Střekovském nábřeží. Nápady, které měly oživit ústecké ulice, ale dnes o nich v podstatě není vidu ani slechu. Přesto existovat nepřestaly. Některé chce město rozvíjet, jiné podle politiků moc praktické nejsou. Oblíbené jsou například deskové hry. Naopak choulostivé piano vyžaduje úkryt před počasím a občas i naladit struny. Stánky mění provozovatele.

Piano a šachy dostali do ulic Ústečan Václav Pištora, který bojoval proti hazardu, a někdejší místostarosta centrálního městského obvodu Karel Karika. „Piáno jsem daroval městu, které říkalo, že si ho vezme do správy, šachy centrálnímu městskému obvodu,“ informoval Karika.

Podle náměstka primátora Pavla Tošovského, který má na starosti rozvojové projekty, je sice piano na ulici krásný nápad, ale dost nepraktický. Stojí prý u Hraničáře. „Ukazuje se, že lepší je, aby si lidé sami vybrali, co chtějí, jako v participativním rozpočtu. Například nově otevřené grilovací místo na Střekovském nábřeží je pořád plné,“ popsal.

Nové veřejné grilovací místo na Střekově
Přání občanů splněno. Na Střekově mají nové veřejné grilovací místo

Šachové stolky dnes stojí na Severní Terase v Centrálním parku nedaleko workoutového hřiště, další v parku před krajským soudem nebo v atriu ústeckého magistrátu. Ty původně stály na Lidickém náměstí, figurky bylo možné si půjčit ve Vinotéce Podskalák.

„Už to jsou takové tři roky, co k nám šachy dali. Pak stolek někam odstěhovali a já čekal, že si ty figurky vyzvednou. Ale nikdo se neozval a leží mi v šuplíku,“ zasmál se majitel vinotéky Petr Klapálek s tím, že je má stále u sebe.

Budoucnost pro šachy

Starostka centrálního obvodu Hana Štrymplová chce šachy rozšířit. Radnice podle ní připravuje provozní řád s informací, kde si figurky půjčit. Zkontaktuje kvůli tomu majitele vinotéky Klapálka. „Byli bychom moc rádi, kdyby s námi navázal spolupráci šachový klub nebo klub go a dalších deskových her. Musíme ovšem plánovat s ohledem na magistrát, jelikož třeba Lidické náměstí má ve správě,“ poznamenala Štrymplová.

K dalším projektům, které měly Ústečanům zpříjemnit procházky, patřily stánky s občerstvením. Jeden z nich, Bar Kontejner, bylo možné navštívit pod Benešovým mostem. „Ten už je pryč, ale máme tam nový. Příjemné posezení. Je to velmi důstojná náhrada kontejneru,“ uvedl starosta Střekova Petr Vinš.

KOLOcafé, jak se nové mobilní rodinné centrum s kavárnou jmenuje, nabízí jakostní kávu, zdravé občerstvení a posezení. Brzy také slibuje pozvánky i na nějakou přednášku, workshop či kulturní akci. „Rád bych, aby u železničního mostu byla další taková kavárna,“ dodal starosta Vinš.

Přírodovědná fakulta ústecké univerzity se dočkala nové budovy
Ústecká univerzita má nové centrum. Vyrostlo místo porodnice a stálo miliardu