Studentka ústecké univerzity (UJEP) Veronika například ročně pobírá 20 tisíc korun. Umožňuje jí to stipendijní program Ústeckého kraje.

„Málokdo o tom ví, že něco takového existuje. Přitom podmínky nejsou vůbec tvrdé, musíte mít trvalý pobyt v Ústeckém kraji a průměr známek do 1,8," říká Veronika. Má to ale jeden malý háček kolik let stipendium dostáváte, tolik let si po dokončení studií musíte odpracovat právě v Ústeckém kraji. „Jisté riziko tady samozřejmě je, protože hrozí, že stipendium budu muset v případě, že si práci v kraji nenajdu vrátit. „Právě kvůli tomu jsem zatím na ty peníze nesáhla a neutratila je," dodává Veronika, která krajské stipendium pobírá už čtvrtým rokem.

ČÍSLO DNE: 52Radní Ústeckého kraje schválili pro akademický rok 2015/2016 stipendium pro 52 žadatelů. Celková částka, která bude rozdána mezi studenty, činí 1 040 000 korun. Každý z uchazečů tak získá 20 tisíc korun.

Sama univerzita pak nabízí také svá vlastní prospěchová, mimořádná či sociální stipendia. Například Pedagogická fakulta (PF) na ně ročně vydá přibližně 8 milionů korun. „Jde jednak o stipendia prospěchová, která se udělují při splnění studijního průměru 1,2 a každoročního získání 60 kreditů. Dále jsou to mimořádná grantová stipendia na podporu bakalářských a diplomových prací či sociální stipendia v tíživé sociální situaci," sdělil proděkan pro studium PF UJEP Jiří Škoda. Stipendijní fond vytváří UJEP z poplatků za delší studium.

Také Krajská zdravotní má svůj stipendijní program. Letos o něj požádalo pět desítek studujících mediků, farmaceutů, všeobecných sester a radiologických asistentů. Úspěšní uchazeči budou pobírat sedm tisíc korun měsíčně. „Zajímavou novinkou pro letošní akademický rok bylo rozšíření stipendia od Krajské zdravotní o příspěvek Ústeckého kraje ve výši pěti tisíc korun, což zaručuje studentům při dodržení kritérií dohromady dvanáct tisíc korun měsíčně," doplnil generální ředitel Krajské zdravotní Petr Fiala.