Možnost oprášit své umění ve stolním tenisu a užít si tuto více jak sto let starou hru na čerstvém vzduchu budou mít Ústečané od jara příštího roku. Šanci dostanou díky projektu s názvem Pinčes ve městě. Ten pro Ústečany chystá občanský aktivista Václav Pištora.

Vlastní projekt

Půjde o umístění ping-pongových stolů nastálo na veřejná prostranství. Pištora již ve spolupráci se spolkem Piana na ulici v Ústí nad Labem druhým rokem provozuje veřejné piano, letos do města přivezl dva betonové šachové stolky. Projekt Pinčes ve městě je Pištorův první zcela vlastní.

„Piano a šachy jsem umístil do centra města, s ping-pongem budu mířit hlavně na sídliště" říká Václav Pištora. „První stůl bych rád viděl u některého z bloků, kde dětem chybí sportovní vyžití. Chci je dostat ven od počítačů. Budu rád, když se k nim připojí aktivní dospěláci. Je to projekt pro celou rodinu" dodává Pištora.

Ping-pongové pálky, míčky a síťku uskladní podobně jako šachové figurky v některém z blízkých obchodů nebo provozoven, kde si je lidé budou moci vyzvedávat. Nebude tedy třeba, aby si vybavení pro hru kupovali svoje.

Z pevnostního betonu

Ping-pongové stoly to nebudou takové, na jaké byly obyvatelé sídlišť zvyklí za minulého režimu.

„Samozřejmě bych mohl koupit na e-shopu betonový stůl na stolní tenis a instalovat ho hned. Chci na to jít jinou cestou. Když už budu něco umisťovat do veřejného prostoru, mělo by to tam vydržet aspoň dvě dekády a nepůsobit přitom zastarale. Nehyzdit okolí. Proto chci, aby moje stoly byly nadčasové. Mají být originálním městským mobiliářem, který podobu ulic zvelebí" vysvětluje Václav Pištora.

Navázal proto spolupráci se sochařem MgA. Jakubem Vlčkem, autorem šachových stolků pro projekt Šachy na ulici. Ten ping-pongové stoly vyrobí z pevnostního betonu.

„Téma ping-pongového stolu mě nadchlo. V tomto tématu se spojuje několik požadavků v jednom. Stůl musí splňovat požadavky hry – velikost, plní sociální roli setkávání, roli estetickou, a bude ovlivňovat prostředí, ve kterém bude umístěn", řekl Jakub Vlček.

Pištora do konce roku představí veřejnosti návrhy ping-pongových stolů, které sochař Jakub Vlček nakreslí. Protože chce obyvatele Ústí do realizace pilotního projektu zapojit, chce finální lokaci pro umístění stolu stanovit prostřednictvím hlasování občanů. Samotná první instalace je plánována na jaro 2016.

Ministerstvo dobra

Po spuštění akce v Ústí plánuje Václav Pištora projekt šířit napříč republikou. Oslovil již několik měst a dostal první pozitivní reakce, mimo jiné z radnice Brna-střed. Do instalací v dalších městech chce zapojit tamní aktivní občany.

Václav Pištora dále oznámil založení občanské iniciativy s názvem Ministerstvo dobra. Iniciativa během příštích několika let představí další projekty pro zvelebení veřejného prostoru českých měst.

Pilotní instalace by měly vždy proběhnout v Ústí nad Labem. Odtud poputují do celé republiky. Kroky iniciativy mohou lidé sledovat na facebookové stránce Ministerstvo dobra.

„Těším se na osazování českých měst zajímavými instalacemi, které lidem nabídnou alternativu, jak trávit volný čas v místě svého bydliště. Rád přitom posílím dobré jméno mého rodného města" uzavírá Pištora.