Do rybníku se lidé koupat chodí, pláž je ale téměř nepřístupná.

Jediná oficiální nudistická pláž

„Pláž je zarostlá vysokým plevelem. Dá se chodit jen na malá mola," uvedl Miroslav Jiráček. Z druhé strany je podle něj koupání o ničem. Vede tam silnice a je tam jen málo místa a žádné soukromí. A hlavně je tam dno rybníka pokryté vrstvou bláta.

Podle územního plánu má být u rybníku zhruba sedmnáctimetrový pás sloužící jako plocha k rekreaci. Vlastník pozemků Jaroslav Beránek, který vlastní bývalý kemp, tu ale buduje vodovod a kanalizaci, a hlínu sem může odkládat. Hotov by měl být do konci roku.

V posledním územním plánu většinu pozemků zastupitelé změnili na zastavitelné a v sousedství rybníka vyrostou místo kempu a koupaliště domy. Až příprava inženýrských sítí skončí, musí zůstat pruh pláže u rybníka volný. Lidem ale koupání v habrovickém rybníku chybí.

„Je mi líto, že to takhle dopadlo, mohlo tu být přírodní koupaliště. I oficiální nudistická pláž tu byla, jediná v republice," uvedla Astrid Slavíková, která se sem chodila léta koupat s přáteli.

V Chabařovicích na vlastní nebezpečí

O něco jiná situace je na dalším tradičním přírodním koupališti, u rybníka v Chabařovicích. Zde se v areálu oficiálně pracuje. Koupaliště je v rekonstrukci a hygienici proto ani nehlídají kvalitu vody. Během uplynulých horkých dnů ale i na chabařovické koupaliště mířily davy lidí.

Podle Jiřího Záhoříka, jednatele místního kempu, pod který spadá i areál pláží, koupaliště oficiálně nefunguje. Začali ho přestavovat, a i když zde nyní nepracují, provoz tu nespustili. Kdokoli sem ale může.

„Areál je otevřený na vlastní nebezpečí, informují o tom i cedule, které jsme sem umístili. Nevybíráme žádné vstupné, pokladny rekonstrukce teprve čeká," uvedl Záhořík. Otevřít v klasickém režimu chtějí v Chabařovicích až v příští sezoně.

Areál pláží je ale uklizený a posekaný. Lidé, kteří sem přijdou, mohou použít i zdejší sprchy. „Na začátku sezony nebyla kvalita vody na pohled příliš dobrá, po posledních deštích se mi ale zdá, že je voda o něco lepší," řekl Záhořík.

Situaci v přírodním koupání letos na Ústecku zcela změnilo otevření jezera Milada. ještě zde chybí infrastruktura, ale v letních dnech sem míří stovky lidí. Oceňují hlavně kvalitu zdejší vody, která je velmi čistá. Zázemí se zde má postupně zlepšovat.