Letní rekreace jako před lety se pomalu vrací na střekovské nábřeží. Skupinka asi dvaceti Ústečanů vzala v neděli do rukou kosy a hrábě a z části labského břehu tito nadšenci odstranili kopřivy a udělali novou pláž.

Doufají, že další budou následovat jejich příkladu a na březích největší české řeky budou moci dělat pikniky nebo se sem přijdou vykoupat.

„Před nedávnem jsme tady grilovali a strašně se nám tu líbilo," vysvětlil akci jeden z brigádníků. Pro mnoho lidí, kteří nábřeží znají jen z cyklostezky, je nejhezčí část skryta za hradbou křoví a kopřiv. Kdo je ale překoná, dostane se na čistý písek. A voda, která tu v řece proudí, také není vůbec špinavá.

Kosy se rychle tupily

Na akci se dobrovolníci svolávali hlavně na facebooku. „Rozeslala jsem hodně pozvánek," uvedla jedna z organizátorek Eva Železná. Nakonec dorazili jak dospělí, tak děti a několik psů. Ti například neměli problém se jít vykoupat s páníčky do vody, což třeba na Miladě čtyřnozí mazlíčci nesmějí.

Nakonec se největším problémem ukázaly kosy. Ve vrstvě kopřiv a křoví se brigádníkům velmi rychle tupily. V horším případě se i ohnuly. Ale pláž nakonec byla hotová a lidé se mohli nejen osvěžit v Labi, ale zakousnout se do něčeho dobrého z grilu.

Místostarosta Střekova Jiří Němeček řekl, že nyní hledají cestu, jak by se mohla o pláž postarat radnice. Pozemek jí nepatří, je Povodí Labe. „Možnost tu je. Radnice by to mohla pro povodí i dělat," vysvětlil.

Mohli by to dělat veřejně prospěšní pracovníci. Existují dokonce úvahy, že by břeh mohly spásat vypůjčené ovce. Pro to by ale bylo nutné si pořídit ohradník, přístřešek a najít pasáčka.