Návštěvníci jedné z vrcholných akcí sezony budou mít navíc možnost pomoci. Tentokrát desetileté Vanesce Gryčové a o dva roky staršímu Tomáši Holubovi.

Stát pozapomněl

„Už třetím rokem se snažíme pomáhat těm, kteří to potřebují, a na které stát tak trochu pozapomněl," uvedla Jana Procházková z fondu Plamínek naděje, který s pořadateli plesu spolupracuje.

Pokud nepůjdete na ples, ale chcete dětem pomoci, můžete přispět na bankovní účet Nadačního fondu Plamínek: 7893538001/5500

Tentokrát se společně rozhodli pomoct dvěma žákům Základní školy Vojnovičova, při které funguje speciální škola pro handicapované děti.

Dvanáctiletý Tomáš Holub. „Oslovili jsme paní ředitelku. Po dohodě jsme se dobrali právě k Vanesce a Tomáškovi," vysvětlila Procházková.

Příběh obou dětí je velmi podobný. Kromě vážného onemocnění, které jim komplikuje život, se potýkají také s nelehkou situací svých rodin. Na zdravotní pomůcky, bez kterých se malí školáci do budoucna neobejdou, navíc nemají ze zákona nárok.

Tomáškovi je dvanáct let, navštěvuje šestou třídu. Ačkoli dříve chodil, nikdy neuměl běhat nebo skákat. Ve třech letech mu neurolog diagnostikoval vrozené onemocnění svalovou dystrofii.

„Jeho stav se postupně zhoršoval, nejdříve nemohl vystoupat po schodech, pak začal při chůzi padat, až postupně přestal chodit úplně," popsala Procházková.

Od deseti na vozíčku

Od deseti let je Tomáš upoután na vozíček. Zatímco jeho kamarádi a vrstevníci už mají vozík elektrický, Tomášek jim na svém mechanickém přestává stačit. „Rodiče jsou rozvedení a Tomášek žije sám s maminkou v Habrovicích. Ta začíná mít potíže vozík sama utáhnout," dodala předsedkyně nadačního fondu.

Desetiletá Vaneska Gryčová.Vanesce je teprve deset let. Kromě toho, že trpí spinální svalovou atrofií, prožívá teď i nepříznivou rodinnou situaci. Maminka se o ni nedokáže postarat, veškerou péči tak má na starosti tatínek s babičkou.

„Holčička tráví celé dny na vozíčku. Její tatínek by si pro ni tak přál polohovací pracovní křeslo se stolem, které by jí dovolilo sedět uvolněněji. Vaneska totiž moc ráda čte a pracuje na počítači," popsala Jana Procházková.

Z výtěžku Plesu patriotů chtějí pořadatelé rodinám koupit také zdvihací rameno nad postel, aby děti mohly být zas o něco více samostatné.