„Navíc jsme zvýšili kapacitu sálu, takže za pronájem jsme dali 49 tisíc korun. Pár dnů před akcí jsme měli prodaných skoro jedenáct set míst," popsala Kateřina Blechová, která se spolužáky připravovala maturitní ples tříd O8B a O8A gymnázia. „Sál jsme zamlouvali tři roky dopředu. Objednávka se ale ztratila, tři čtvrtě roku před plesem jsme ho proto zamlouvali znovu," dodala.

Do roku 2014 přitom studenty vyšel ples v domě kultury mnohem dráž.

SÁL AŽ ZA 75 TISÍC

Sál si pronajímali za stejné peníze jako všichni ostatní, tedy za 65 až 75 tisíc korun. „Od 2. prosince 2014 ale rozhodnutím rady města Ústí platí maturanti, většinou dvě třídy najednou, do 35 tisíc," uvedl Ivan Dostál, ředitel Kulturního střediska města Ústí, které dům kultury provozuje. Kromě středních škol sál využívají největší plesy v čele s „Patrioty" a „Ústečany." Svůj bál tady pořádá i Univerzita J. E. Purkyně.

Menší organizace si ale dům kultury většinou dovolit nemohou. Stále častěji volí například sál restaurace U Kastnerů v Trmicích. Letos tu mají na programu 15 plesů. V domě kultury jich je asi 20. Do Trmic svůj ples před třemi lety přesunul i šéf ústeckého Klubu vojenské historie Jan Drabálek.

„Na pronájem jsme měli v Národním domě podepsanou smlouvu na 10 tisíc, potom se ale měnil sazebník. Sál podražil o několik tisíc. Tak jsme šli jinam," vysvětlil Drabálek. Ples v Trmicích ho vyjde na 4 tisíce. „Jen ještě dáváme 10 procent do trmické kasy. Ale pořád se vejdeme do 5,5 tisíce," řekl.

„U Kastnerů máme hasiče i šatnu, vaří nám do půlnoci. Jen doprava zpět je horší. Buď přijdete o půlnoční překvapení, berete si taxi či nepijete. Autobus jede až ve čtyři ráno," dodal. Podle Ivana Dostála je příprava plesů čím dál náročnější.

„Snažíme se lidem vyjít vstříc. Pokud se ale mezi sebou nedohodnou pořadatelé akce z pátku s těmi ze soboty, nic s tím nezmůžeme. Je to jen na jejich dohodě," podotkl.