Podle mnohých je nyní ústecké gymnázium nejmodernější školou v Ústeckém kraji.

Toalety už nepáchnou

Jeho přestavba začala před jedenácti lety. „Ještě mnozí pamatují, jak se po škole linul nepříjemný zápach z kanalizace a toalet a zatékalo střechou. Něco takového je dávno minulostí," uvedl ředitel gymnázia Alfred Dytrt.

První proto byla na řadě rekonstrukce staré budovy. Posléze nechala škola přistavět první křídlo, ve kterém studenti našli novou jídelnu, tělocvičnu a posilovnu.

V dalších etapách pak vyrostlo křídlo s odbornými učebnami, venkovní sportoviště a zahrada s naučnou stezkou. Dohromady do toho škola, respektive Ústecký kraj, investoval kolem 250 milionů korun.

Podle Dytrta je nyní škola v takovém stavu, že do ní kraj nebude muset řadu let investovat do oprav.

Bubeníček by potřeboval miliardy

Hejtman Oldřich Bubeníček uznal, že si studenti podobnou školu zaslouží. „Doufáme, že se jim studium bude líbit a Ústí jim o to víc přiroste k srdci. Až dokončí vysokou školu, byli bychom rádi, aby se usadili v kraji," uvedl hejtman.

Kraj se podle něho snaží do škol, které zřizuje, investovat co nejvíce. Na podobné rekonstrukce škol by ale potřeboval ještě několik miliard korun.

Tvrdí, že někteří lidé kraji vyčítají podporu učňovského školství. Rekonstrukce gymnázia je podle něho důkazem, že peníze jdou do všech škol.

Studenti koukají zatím jen přes sklo

Studenti si musí ještě na to, až v nových učebnách usednou do lavic, počkat. Zatím sem směli jen někteří kvůli focení.

Ve třídách je ještě třeba doladit jejich vybavení. „Nevíme, jak přesně vypadají. Viděli jsme vnitřek jen přes sklo. Jsme  zvědaví," svěřil se student Vilém Maruš.

Čeká na ně například učebna hudební výchovy s nástroji nebo výtvarné výchovy vybavená pecí na keramiku. Tyto třídy jsou vybavené speciální přepážkou, díky které je možné je rozdělit na dvě části a v každé učit něco jiného. To se prý bude často stávat.

K dispozici budou studenti a učitelé mít i dvě nové počítačové učebny. Další počítače jsou i v učebně fyziky.

Podle ředitele Dytrta jsou počítače vlastně jen terminály, které pracují díky výkonnému serveru. Školu tato varianta vyjde levněji než pořizování jednotlivých počítačů. Navíc je tak technika i lépe zabezpečená.

Dvůr dodělá břečťan

Hlavně v teplých dnech pak studenti ocení zahradu nebo vnitřní dvůr školy, kam mohou o přestávkách chodit.

Jsou zde sedačky a uvnitř dvora například pingpongový stůl, kde si mohou trochu zasportovat. Dvůr působí nedodělaně, ale jen proto, že v něm stěny ještě musí obrůst popínavým břečťanem.

Mezi budovou školy a hřišti, která vyrostla na bývalé zahradě, mají k dispozici i malý amfiteátr, kde mohou hrát třeba divadlo či koncerty.

Je navržený tak, aby měl dobrou akustiku. Lze sem zapojit i potřebnou aparaturu pro kapely studentů.