V terénu jsou všichni dostupní energetici, situace se ale stále více komplikuje. „Případné prodloužení předpokládaného termínu odstranění poruchy je nejčastěji způsobeno vznikem dalších poruch, především pády stromů a větví do vedení. Odstraňování poruch a obnovení dodávky elektřiny věnujeme maximální energii. Prosíme o trpělivost,“ stojí na webu cezdistribuce.cz.

Podle mluvčí severočeské skupiny ČEZ Distribuce a. s. Soni Holingerové je bez elektřiny 14 800 odběrných míst. „Situaci komplikuje spad velkého množství těžkého mokrého sněhu, což v mnoha případech znemožňuje pohyb těžké techniky. Na některá místa se dostávají energetici na čtyřkolkách s pásy,“ popsala Holingerová.

Lidé z okrajových částí Ústí nad Labem si ztěžují, že elektřina nejde již od pátku. Rozčarování dávala najevo třeba obyvatelka Kojetic na Ústecku Anna. Domek, ve kterém žije, a celá vesnice je od pátečního večera bez proudu. „Řekli nám, že budeme bez proudu i o svátcích. To si snad dělají legraci! Roztekly nám lednice, roztálo maso, tragédie! A to platíme raketu za proud,” rozčilovala se. Opravy na některých místech totiž ztěžuje i tma a počty spadlých stromů.

„K některým místům se musíme prořezávat motorovými pilami. Máme čtyři poruchy na jednom úseku, o tom paní mluví. Věřím, že se většina poruch bude opravena v průběhu večera,“ dodala mluvčí ČEZ Distribuce a. s. Nejhorší situace je na Ústecku, konkrétně v Chuderově, dále v Krušných horách. Na Děčínsku řeší velkou poruchu u Benešova nad Ploučnicí.

Obnovení dodávky elektřiny probíhá postupně od vyšších napěťových hladin (velmi vysoké napětí, vysoké napětí) až po poruchy na hladině nízkého napětí. Prioritně je nutné zajistit dodávku elektřiny na vyšších napěťových hladinách. Následně je možné dohledávat a opravovat poruchy na zařízení nízkého napětí. Informace o předpokládaném termínu odstranění poruchy pro konkrétní obce či města jsou uvedeny na základě aktuální situace v terénu.

Mohlo by vás zajímat: Na univerzitě v Ústí můžete uctít památku obětí, pieta ruší program trhů

Na univerzitě v Ústí můžete uctít památku obětí střelby, pieta ruší program trhů | Video: Deník/Janni Vorlíček