„Pravidelně se nám stává, že před dnem vyvezení už nemáme kam dát dávat odpadky. Přítel dcery má trvalé bydliště u svých rodičů. Přechodná už neexistují a my si ho nechceme, dokud nebudou svoji, do domu natrvalo přihlásit. Nikdy nevíte. Rozejdou se a bude s tím akorát běhání po úřadech,“ vylíčila svůj problém Jana Laurencová.

Rozhoduje adresa

Chtěla by si proto požádat o další kontejner. „Sousedka mi řekla, abych zavolala na úřad a popelnici nám vymění. V práci mi říkali, že to tak jednoduché není. Prý přítel dcery musí mít u nás trvalé bydliště,“ dodala Jana Laurencová.

Svoz odpadu z domácností v Ústí nad Labem zajišťuje společnost AVE Ústí. Její jednatel Petr Hrdlička uvedl, že velikost popelnice se určuje podle trvale nahlášených lidí v bytě či domě. „Nádoba o objemu sto dvacet litrů (pozn. red. klasická popelnice) je určena pro čtyřčlennou rodinu,“ řekl.

Je potřeba zažádat

Karel Rouč z magistrátu doplnil, že o přidání kontejneru je potřeba zažádat na odboru životního prostředí. „Při větším počtu lidí, než kteří v domě mají trvalé bydliště, nádobu zajišťuje pronajímatel,“ dodal Rouč. Popelnice o objemu sto dvacet litrů při jednotýdenním svozu přijde ročně na 2 460 korun.