„Odešel jsem, protože jsem v něj ztratil důvěru. O členství v jiném hnutí neuvažuji, rád bych nadále spolupracoval s PRO!Ústí," uvedl Daduč s tím, že jednou z příčin byla také probíhající jednání o sestavení rady města, jež Hausenblas vedl.

IDEOVÝ ROZKOL

„Tato jednání pro mě byla momentální rozbuškou, samotná ztráta důvěry je hlubší," dodal David Daduč. Podobně mluví i Jana Bohuňková.

„Vedle ztráty důvěry v lídra hnutí byl důvodem i ideový rozkol. Ten se projevil zejména v rozdílných názorech na způsob vyjednávání o řešení současné komunální krize a v názorech na případnou vládní koalici," sdělila Bohuňková. I ta chce s hnutím nadále spolupracovat.

Martin Hausenblas považuje odchod Daduče i Bohuňkové za poškození celého hnutí. „Zvolili jako řešení osobních výhrad vůči mé osobě odchod z PRO!Ústí, a vzali tak hnutí dva mandáty zastupitele. Bohužel tím vyjádřili nedůvěru nejen mně, ale i celému hnutí, které tím významně poškodili. Považuji tento rok za neférový a krajně nezodpovědný zejména v situaci, ve které se město nachází," reagoval Hausenblas.

VÍCEÚROVŇOVÉ ŘÍZENÍ

Podle svých slov ihned, jakmile vůči němu Daduč s Bohuňkovou vznesli námitky, roli lídra hnutí nabídl. „Pojímám politiku jako veřejnou službu, nelpím na pozicích," řekl Hausenblas, který prý ale cítí v klubu podporu. Přesto se o ní chce přesvědčit na dnešním sněmu PRO!Ústí, kde se údajně chystají organizační změny.

„Žádného lídra nepotřebujeme, chceme přejít na víceúrovňové řízení našeho hnutí," řekl místostarosta Ústí Karel Karika (PRO!Ústí), který taktéž jako jeho kolega Hausenblas odchod Daduče a Bohuňkové kritizuje.

„Šlo o zbytečné gesto, výkřik do tmy. Měli počkat na jednání, které dnes proběhne, a zjistili by, že návrhy, které na něm padnou, jsou v souladu s tím, co požadují. Návrhy změn řízení hnutí ale nevzešly na základě jejich rozhodnutí odejít. Varianty jsou na stole už dlouho," upřesnil Karika.