„Jedu sem z Teplic za nákupy a uprostřed nádraží najednou stojí piano," neskrývala překvapení z nástroje na netradičním místě Andrea Častová. „Chodím na klavír do ZUŠ, tak jsem si hned zahrála. Je to skvělý nápad," dodala šestnáctiletá dívka.

Piano do Ústí přicestovalo ve čtvrtek. Slavnostního zprovoznění se dočkalo o den později. V pátek odpoledne k němu usedl pianista Luděk Havel, kterého zpěvem doprovodila Marcela Kytička Nováková.

Koncert pod vlaky

„Piana na ulici znám a vždy mě mrzelo, že v Ústí nic takového není. Nádraží je dobré místo, určitě se tu hraní chytne," řekla jedna z přihlížejících Tereza Tkáčová.
Piano má na ústeckém nádraží zůstat nejméně do podzimu. Zahrát si na něj zdarma může každý. Fotografie nebo nahrávky se svými výkony pak lidé mohou vkládat na facebookovou stránku projektu Piano v Ústí nad Labem.

„Nástroj bude na místě nonstop. Samozřejmě je pod dohledem kamer a kontrolovat ho, hlavně v noci, budou i strážníci," řekl šéf iniciativy Ústí BEZ hazardu Václav Pištora, který celosvětový fenomén do Ústí přenesl.

Hudba místo heren

Třísetkilový nástroj na sever Čech propůjčil kavárník Ondřej Kobza, který akci odstartoval vloni v Praze. „První z pian jsem nakoupil z vlastních peněz. Nyní už nám je lidé darují obvykle za odvoz," sdělil Deníku před časem Ondřej Kobza.

Piano má být pro Ústečany i cestující podle Václava Pištory hlavně zpestřením. „Nejenže nástroj oživí veřejný prostor. Chceme lidem také nabídnout alternativu, jak trávit volný čas, i když třeba nemají tolik peněz," vysvětlil Pištora.

Pátečního zprovoznění piana odpůrci heren tak rovnou využili i ke sběru podpisů pod svou petici. S její pomocí totiž chtějí vyvolat referendum, v němž by se obyvatelé krajského města mohli vyjádřit, zda na jeho území chtějí automaty nadále tolerovat, či nikoli. „Sebrali jsme jich dnes několik desítek," dodal Pištora.