„Odporoučel se strop v kuchyni. Byla jsem v obýváku, nikomu se nic nestalo, takže jsem spala dál. Já se jen tak honem něčeho neleknu,“ vypráví Svobodová.
MAGISTRÁT NABÍDL NÁHRADNÍ BYDLENÍ
V pátek na místo vyrazili zástupci ústeckého magistrátu v čele s náměstkem Pavlem Dufkem a radní Květoslavou Čelišovou, strážníci i hasiči. „Dům je dlouhodobě v dezolátním stavu, má propadlou střechu. Hasičská jednotka zabezpečila místo proti vstupu veřejnosti,“ uvedl mluvčí krajských hasičů Lukáš Marvan.
Magistrát nabídl rodině náhradní bydlení. „Obvolávali jsme okamžitě všechna dostupné zařízení, kam by mohli jít. Volná lůžka má centrum Spirála ve Skoroticích, mohou tam týden bydlet,“ podotkla radní Květoslava Čelišová.
Rodina ale stěhování od začátku odmítala. „Můžeme přespat v garáži. Myslím si ale, že by bylo nejrozumnější zavolat, kde mají mobilní domy a postavit to tady na zahradě. Dělávala jsem ve stavebnictví korespondentku, takže trochu o tom vím. Není to tak hrozné,“ myslí si Svobodová.
RODINA PŘIŠLA Z AMERIKY
„Všichni jsou v invalidním důchodu s vážnými psychickými problémy. Nemůžeme je donutit, aby to tady opustili, mají zvířectvo, jsme na soukromém pozemku. Když odmítají, tak jsme mimo možnosti, které máme,“ reagovala Čelišová.
V poledne už na místo dorazil i statik. "Mají hodinu na vystěhování. Statik s vnukem paní Svobodové půjde do domu, vezme si své věci, poté se objekt zapečetí. Dostali poučení, takže pokud vlezou dovnitř následně sami, je to na jejich vlastní nebezpečí. V pondělí jim doručíme stanovisko magistrátu,“ popsal zástupce vedoucího Městské policie v Ústí Jan Novotný.
„Nesnáším paneláky. Po válce se nám roztrhla rodina, jeli jsme za nimi do Ameriky. Když jsme se vrátili, tak jsem koupila od nějakého starého pána tenhle dům i s pozemkem za 40 tisíc. Dneska to má hodnotu 3,5 milionů. Mám tu všechny věci, chci tady zůstat bydlet,“ podotkla Svobodová. Nakonec se ovšem ona i další její příbuzní skutečně odstěhovali.
"Je možné, že se opět vrátí, jde o jejich majetek. Teď záleží na tom, jestli budou rozumní a nechají dům opravit, anebo do něj vstoupí ve stavu, v jakém je," zmínil Novotný.
Místostarosta centrálního obvodu Karel Karika uvedl, že rodině už v minulosti pomáhali. „Řešíme je minimálně rok a půl. Před rokem jsme jim nabídli náš krizový byt s kompletním zařízení v Tovární ulici, který ale záhy opustili a utekli zpátky do tohoto domu. Už vloni v červnu jsme upozorňovali jako obvod Krajskou hygienickou stanici i stavební úřad, že je v demoličním stavu a není způsobilý na bydlení. Rodina ale pomoc nechce, je to výjimečný případ,“ podotýká Karel Karika s tím, že centrální obvod eviduje celkem 12 podobných domů, jež jsou v havarijním stavu. Většina z nich stojí v Předlicích.
„Ze strany samosprávy se alespoň snažíme s novými majiteli domlouvat, aby stav domů zlepšovali. Moc se nám to však nedaří u lidí, kteří nemovitost kupují jako spekulaci, což jsou bohužel domy právě v Předlicích. Je to nekonečný příběh,“ dodal Karika.