„Vzali jsme si od nich jejich představy o eventuální spolupráci s tím, že se do konce týdne sejdeme na dalších jednáních,” reagoval lídr ANO a kandidát na primátora Petr Nedvědický. Setkání je naplánované na čtvrtek a pátek.

“Ani u jednoho z hnutí jsem nenašel podmínku, která by měla být zásadně nepřijatelná. Teď je to spíše o tom, abychom vše projednali s naší členskou základnou a s našimi zastupiteli, protože právě oni budou s těmi partnery čtyři roky spolupracovat,” podotkl Nedvědický, který naznačil, že dalšími koaličními partnery by mohly být strany jako ODS, hnutí Vaše Ústí a Sportovci. “Ano, to je hodně blízko,” zmínil Nedvědický.

Jaké konkrétní návrhy přineslo PRO! Ústí na schůzku s ANO nechtěla lídryně Karolína Žákovská prozradit. “V pátek se nám hnutí ANO vyjádří k našim návrhům a uvidíme, jestli proběhne nějaký posun. Omlouvám se, ale slíbila jsem politickým partnerům z ANO, že do médií konkrétní návrhy komentovat nebudeme,” sdělila Žákovská.

Obdobně reagovala i primátorka Věra Nechybová (UFO). „Není nic konkrétního na stole, nevíme, jak se hnutí ANO rozhodne,“ zmínila Nechybová. Na dotaz, zda by v případě dohody s ANO chtěla být náměstkyní primátora Nedvědického nebyla konkrétní. “V tuto chvíli nejsou personální otázky na stole, důležité je nejdříve, aby se našla shoda. Pro nás je zásadní, že ANO neplánuje žádné personální veletoče na magistrátu, na rozdíl od PRO! Ústí, které to v minulosti udělalo. Mít stabilní úřad je totiž částečně i výhra, což vědí například na Střekově, kde se celý úřad rozpadl,“ uvedla Nechybová.

Její slova odmítá zastupitel Martin Hausenblas (PRO! Ústí), který byl v minulosti prvním náměstkem primátora. “Je to pomluva, nedělali jsme žádné veletoče, ani nic takového nechystáme. Připravovali jsme pouze organizační změnu, protože magistrát je disfunkční, nemá funkční útvar architekta, nemá oddělení pro IT,” podotkl Hausenblas.

9 ČLENŮ RADY

Částečně jasno je už alespoň o počtu lidí ve vedení města. „Ve všech předchozích rozhovorech, i s ostatními stranami, došlo ke shodě, že by radních mělo být devět. O počtu náměstků jsme nehovořili,“ řekl Nedvědický.

Rada měla devět členů už v roce 2014. V červnu 2015 ovšem část zastupitelů ANO odvolala vedení města složené ze stranických kolegů a hnutí PRO! Ústí. Následně zastupitelstvo dosadilo do vedení města druhou část zástupců ANO a Ústeckého fóra občanů (UFO). Podporu jim tehdy vyjádřily opoziční ČSSD, KSČM a ODS. Po politickém převratu následovaly odchody některých nových radních a rada tak nakonec, až do současnosti, zůstala pouze v pětičlenném složení - kromě primátorky, dvou náměstků a radního (všichni UFO) také jedna zástupkyně KSČM.

OBVODY

Ve vyčkávacích pozicích jsou také některé městské obvody. „Kromě hnutí Za Lepší Střekov je pro nás hnutí ANO významným hráčem. Zatím se ale nevyjádřilo. Sešla jsem se s nimi, ale bylo to spíše přátelské setkání, z jejich strany nepadly požadavky ani představy,“ řekla starostka Střekova Eva Outlá (PRO! Ústí).

S ANO hodlají spolupracovat například i v centrálním obvodu město. “Určitě bychom chtěli pokračovat v dobré spolupráci s hnutím ANO, která byla celé čtyři roky pevná. Pro větší stabilitu této koalice by bylo dobré přizvat ještě jednoho koaličního partnera, uvažoval jsem o ODS,“ nastiňuje koaliční potenciál místostarosta centrálního obvodu město Karel Karika (PRO! Ústí), který se v případě zvolení starostou hodlá zaměřit na změnu statutu města Ústí nad Labem. „Obvody potřebují větší kompetence, aby mohly dobře dělat svou práci a ne jen údržbáře zeleně,“ dodává místostarosta.