Prodejce ústecké společnosti Cz.Klinika, o jehož případu Deník před několika dny informoval, nejspíše porušil městský Tržní řád. Ten totiž v celém Ústí jakýkoli podomní prodej zakazuje. Prodejce přesvědčil starší manželský pár o tom, že mají příliš vysoké pH moči a prodal jim bylinné přípravky za 1700 korun.
Na případ upozornila Akademie dobrovolných záchranářů ČR. Podle jejího ústeckého ředitele Petra Sejkory se k manželům prodejce doslova vetřel.
Podobní prodejci se ale údajně vyskytují i na dalších místech. „Pohybovali se například ve Vaňově," tvrdí jedna ze čtenářek.
Zákaz
Mluvčí města Karel Rouč tvrdí, že pokud někdo takto zboží prodává, porušuje městské nařízení. „Podomní prodej je v Ústí nad Labem zakázaný," upozornil.
Pokud Ústečané na takové prodejce narazí, představitelé města jim doporučují zavolat městskou nebo státní policii. „Na takové zavolání samozřejmě vyjedeme. Takový prodejce se dopustil přestupku. Případ bychom předali přestupkové komisi, která to může oznámit i živnostenskému odboru," uvedl zástupce ředitele městské policie Jan Novotný.
Podle něho strážníci zatím nikoho, kdo by takto chodil po domech, nezadrželi. „V jednom případě lidé hlídku k takovému prodejci volali. Ten to ale nejspíše zaslechl a než přijela hlídka na místo, tak utekl," uvedl Jan Novotný.
Podle něho se díky nařízení z podzimu loňského roku strážníkům z mnoha míst podařilo vytlačit lidi, kteří na ulici nabízeli zboží pochybného původu. V některých případech dokonce věci, které mohly pocházet z krádeží.
Přesto Ústečané upozorňují, že podomní prodejci z ulic nezmizeli definitivně. „Velmi často se na Masarykově ulici u Hraničáře pohybuje žena, která se kolemjdoucím snaží vnutit parfémy. Byla jsem svědkem, jak pro odmítnutí začala být na starší ženu dokonce velmi nepříjemná," popsala Martina Chrabrá.
Co říká Tržní řád o podomním prodeji
• Na celém katastrálním území města Ústí nad Labem se zakazuje podomní prodej.
• Podomním prodejem se rozumí prodej zboží či nabízení služeb mimo provozovnu určenou k tomuto účelu kolaudačním rozhodnutím, který je provozovaný formou pochůzky, při němž je potenciální odběratel zboží nebo služeb bez předchozí objednávky vyhledán prodejcem z okruhu osob mimo veřejně přístupná místa, zejména obcházením jednotlivých domů, bytů a podobně.
• Na celém katastrálním území města Ústí nad Labem se zakazuje pochůzkový prodej s výjimkou některých objektů a parcel. Parcelami vyhláška stanoví především některé velké ústecké prodejny.
• Pochůzkovým prodejem není myšlena veřejná sbírka.
• Nařízení se nevztahuje na pochůzkový prodej zboží a poskytování služeb při slavnostech, sportovních podnicích nebo jiných podobných akcích, pokud bylo jejímu provozovateli nebo pořadateli uděleno povolení.