O nové městské koalici je téměř rozhodnuto. Písemnou koaliční dohodu chtějí vyjednavači ANO 2011, UFO, ODS a PRO Zdraví a Sport podepsat na ustavujícím zasedání městského zastupitelstva.

To se bude konat v pondělí 19. listopadu od 16 hodin v zasedací síni ústeckého magistrátu. Vítězné hnutí ANO si ještě do té doby chtělo zajistit dalšího koaličního partnera v podobě Okamurovy SPD. S tím ale nesouhlasila ODS.

Lídr ANO Petr Nedvědický poznamenal, že jednoznačně věří v 19 hlasů, které mají vybraní partneři přinést. „Snad se i v opozici najdou lidé, kteří vidí, že chceme město posunout někam dál,“ uvedl Nedvědický.

OPOZICE VE VÝBORECH

O výsledcích a průběhu domluv informovali vyjednavači i opoziční KSČM. Ta vznesla dotaz, zda bude ANO ochotné přijmout její účast ve výborech a komisích zastupitelstva, případně městské rady. „Potvrdili jsme, že opozice bude mít ve výborech své zástupce,“ připomněl Nedvědický.

Stejnou informaci sdělil i šéf ústeckých komunistů Pavel Vodseďálek. „ANO vyjednalo jako svého partnera ODS a my s ní nemůžeme spolupracovat, i kdybychom chtěli. Na druhou stranu hnutí souhlasilo s nominací našich lidí do výborů. Nebráníme se podpořit projekty, které budou v souladu s naším programem. Volba městských orgánů je ale koaliční odpovědnost,“ dodal.

Starosta Chlumce Roman Zettlitzer.
Zastupitelé na Ústecku připravili volbou starostů a radních nejedno překvapení

ANO zvažovalo přibrat do koalice ještě SPD a požádalo ODS o vyjádření, zda bude souhlasit. Lídr občanských demokratů Pavel Tošovský potvrdil, že dotaz probrala oblastní rada strany.

„Ale byla to formalita. Spolupráci s SPD odmítla. Ale v minulosti jsem zažil, že koalice s převahou jednoho hlasu byly pevnější než s vyšší podporou,“ podotkl Tošovský s tím, že dohodu o koalici s UFO a PZS budou ctít.

Pokus instalovat do koalice SPD byl reakcí na nezdar, který hnutí utrpělo v Neštěmicích. Zde všichni tři zastupitelé v čele s Romanem Fikarem vystoupili z ANO 2011 a šli do koalice s hnutím Vaše Ústí Yvety Tomkové.

Starostkou Neštěmic zůstává Yveta Tomková.
V Neštěmicích se rozštěpilo ANO, starostkou zůstane Yveta Tomková za Vaše Ústí

„Lidsky mě to mrzí. Já si Romana Fikara vážil. Zdůvodnění jeho rozhodnutí mi nepřijde férové, měl volnou ruku k jednání v Neštěmicích. Mohl si tam dohodnout koalici s kýmkoli. On podmínil svou spolupráci s námi tím, že se bude měnit představa o koalici na Severní Terase. Vyjednával snad za Severku,“ divil se Nedvědický.

S ostatními zastupiteli ANO prý hovořil a ti prý velkou koalici na magistrátě podpoří v podobě s UFO.

DVA MODELY RADY

Velkou pozornost věnují vyjednavači podobě městské rady. Pracují stále s dvěma modely: 9 nebo 11 členů. „Zatím nic není definitivní. Předpokládám, že ANO dojednané složení rady oznámí veřejnosti samo. Je to jeho právo vítěze,“ řekl vyjednavač UFO Martin Prachař.

Konkurenční hnutí PRO! Ústí při jednáních s ANO také navrhovalo městskou radu o počtu 9 nebo 11 členů. V obou variantách mělo mít ANO svého primátora a čtyři radní, v případě široké koalice pět.

Eva Outlá, bývalá starostka Střekova, skončila v opozici.
Náhradník v čele. Nový starosta Střekova se původně do zastupitelstva nedostal

Velmi by přitom záleželo na vyjednávání s menšími stranami a na jejich požadavcích. PRO! Ústí přitom chtělo mít prvního náměstka primátora a o jednoho radního méně. Volební lídr hnutí Karolína Žákovská dokonce uvedla, že by v tak velkém městě nevadilo mít tři nebo čtyři náměstky.

„Myslíme si, že kvůli té práci, která komunální politiky čeká, by to byl odůvodnitelný počet. I menší města mají víc náměstků než Ústí,“ řekla Žákovská .

Radními měli být za PRO! Ústí historik Martin Krsek, urbanista Jan Hrouda, neuvolněným například i mladý aktivista Lukáš Blažej. Měli by v gesci své odbornosti: ochranu kulturního dědictví, architekturu a urbanistiku, transparentní veřejnou správu.

Renáta Zrníková, bývalá starostka Severní Terasy, přešla do opozice.
Severní Terasu zachvátila revoluce. Vaše Ústí končí, do vedení nastupuje ANO