„Hodnotící komise v úterý 30. října zasedne ke svému šestému, a podle stádia činnosti rozhodně ne poslednímu jednání," řekl v pondělí mluvčí KZ Jiří Vondra.

Krajský lídr KSČM a pravděpodobně nový hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček  rozhodně před nějakým podpisem smlouvy varuje. „Výběrové řízení může běžet, ale vzhledem k objemu zakázky by současné vedení Krajské zdravotní o ničem takovém již rozhodovat nemělo. V tom jsem zásadně proti. Definitivní slovo musí říci nové představenstvo," uvedl.

O kolik jde peněz?

Přesná cena zakázky měla vyplynout z výběrového řízení. Vedení Krajské zdravotní mluvilo o odhadech kolem 300 milionů korun ročně. Smlouva měla být na 10 let, cena by se tak dostala na desetinásobek částky. Tato suma byla ale bez DPH, spolu s ní by se celková cena blížila nejspíše ke 4 miliardám korun.

Zároveň ale připustil, že takové apely jsou jediné, co může ze své pozice dělat. Současné představenstvo je totiž právoplatně zvoleným vedením Krajské zdravotní a má k podpisu pravomoc. Změnit jeho složení může jen nová rada kraje, a komunisté již po volbách oznámili, že se chystají na razantní obměnu. Ovšem rada bude zvolená až na prvním jednání nového zastupitelstva.

To se ale nemůže sejít do té doby, než krajský soud rozhodne o stížnostech na průběh voleb. „Představenstvo na svém pravidelném jednání zasedne příští týden," uvedl Vondra. Schvalovat prý nic nebude.

Případný podpis pod takovou smlouvou by vadil i odborům. „V minulém roce před jednáním o platech přišla KZ dokonce s tím, že chce platy snižovat, a nikdo neví, jak to bude v dalších letech. Přitom by se zavázala platit takové miliardy na deset let," uvedla místopředsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR Ivana Břeňková. Proti je podle předsedy Antonína Gabery i nemocniční Lékařský odborový klub.

Varují i další regionální politici. „Vedení KZ by rozhodně nic takového dělat nemělo," uvedla senátorka a nově zvolená zastupitelka za Severočechy.cz Alena Dernerová.

Karola Haasová z TOP 09 se domnívá, že podpis takové smlouvy by byl pro KZ hazardní. „Před nemocnicí je reálná hrozba vracení minimálně desítek milionů korun za předražené přístroje. A ona by uzavřela smlouvu, o které odborníci říkají, že je nevýhodná," upozornila.