Mezi 25 starosty, které minulý týden policie obvinila z údajného podvádění s dotacemi, je starostka Stebna Jana Turková. Její případ ale není nový, informace o problémech s dotacemi se objevily již před necelými dvěma lety. Podle zjištění Deníku se Ústecka  další obvinění nejspíše netýkají.

O obviněních starostky Turkové v souvislosti s povodněmi v Podlešíně Deník informoval již v květnu 2011. „Obvinění se týká i mne. Jde o Podlešín," řekla Deníku Turková. „My jsme tu tehdy povodně měli a proto jsme požádali o dotaci. Nikdy jsem nechtěla nikoho poškodit a rozhodně nepoškodila," řekla starostka. K případu se nechtěla více vyjadřovat.

Obvinění se podle informací Deníku týká dotace na opravy podlešínského odvodňovacího systému. Obec obdržela prostředky z dotačního programu na obnovu obecního a krajského majetku postiženého živelnou nebo jinou pohromou od ministerstva pro místní rozvoj. Činila 7,55 milionu korun.

Celkovou škodu minulý týden policie v celé kauze vyčíslila na 125 milionů korun.  MMR přidělilo v roce 2009 dotace 250 milionů korun 40 obcím z Ústeckého kraje, nejvíc jich bylo na Litoměřicku, Děčínsku a dále na Teplicku a Ústecku. O které se přesně jedná, ale není známo. Podle státního zástupce Martina Vlčka  lze očekávat, že někteří obvinění podají stížnost a proto je nelze zatím sdělit. „O stížnostech rozhodnu asi do měsíce," uvedl.

Ze seznamu poskytnutých dotací vyplývá, že na Ústecku peníze čerpaly i obce Zubrnice a Povrly. „Nemám žádné informace, že by se to naší obce týkalo. Žádosti byly podané a schválené," uvedl starosta Povrlů Petr Hadraba. Jeho osobně se obvinění netýká určitě, do funkce starosty nastoupil až loni v létě.

Podle starosty Zubrnic Tomáše Pernekera se obvinění netýká jejich obce. „Já v žádném případě obviněný nejsem," uvedl Perneker. Dodal, že záplavy poničily Zubrnice hned dvakrát.

Obvinění jsou i dva muži ze soukromé sféry. Jeden z nich podle policie vyhotovil průvodní a technické zprávy, které se týkaly nákladů na opravu poškozeného obecního majetku. Česká televize uvedla, že oba znalce dodala teplická firma ISA.