Úřady práce evidovaly na konci září 224 tisíc uchazečů o zaměstnání. V srpnu jich bylo o šest tisíc víc, před rokem dokonce o 60 tisíc víc. „Jen v předchozím měsíci nastoupilo do nového zaměstnání téměř 33 300 uchazečů,“ uvedla generální ředitelka Úřadu práce ČR Kateřina Sadílková. Zájemcům se přitom nabízí 316 tisíc volných pracovních míst.
Situace na českém trhu práce tak zůstává i nadále napjatá. „Nesoulad mezi nabídkou a poptávkou na tomto trhu dále narůstá. Pokud bychom vzali v úvahu přísnější statistiku nezaměstnaných, tak si v průměru může každý nezaměstnaný vybírat z více než dvou míst,“ upozornil analytik ČSOB Petr Dufek.
Vývoj nezastavil ani každoroční příliv nezaměstnaných absolventů. Těch bylo v září 10,5 tisíce, což je též rekordně nízký počet. V roce 2015 totiž práci hned po škole nenašlo více než tolik mladých lidí. Na celkové nezaměstnanosti se mladí podílejí šesti procenty.
„Řada mladých lidí se navíc snaží hledat si práci už v době, kdy ještě mají status studenta,“ upozornila na rostoucí trend Sadílková. Pro zaměstnavatele jsou zdrojem inovativního myšlení a nadšení. Společnosti proto podle Sadílkové postupně snižují nároky na odpracovanou praxi absolventů a jsou ochotny si je samy zaučit.
Podle ekonomů tuzemská nezaměstnanost v nejbližších měsících na historicky nízkých hodnotách zůstane. „Na přelomu roku dojde k jejímu mírnému sezónnímu nárůstu na cca 3,3 procenta. I tak půjde o nejlepší výsledek v historii ČR a v mezinárodně srovnatelných žebříčcích si ČR udrží pozici země s nejnižší nezaměstnaností v rámci celé EU,“ předpověděl Dufek.
Podle Miroslava Nováka, analytika společnosti Akcenta, už zaměstnavatelé příliš mnoho nových pracovních míst nevytvoří. „Na malé podniky rychleji dopadá silný růst mezd v domácí ekonomice, který se promítá do poklesu jejich ziskovosti, a tím pádem i do jejich nižší poptávky po nových zaměstnancích,“ vysvětlil Novák.