Lídr Babišova hnutí v kraji Jan Schiller má být hejtmanem. Situace se nezměnila ani po apelu Pirátů, aby se liberální subjekty semkly proti dominanci ANO v koalici, kde by vytvořily takzvaný „demokratický blok“. Výzva Pirátů měla směřovat především na nejslabší článek v chystané koalici, na Spojence. Jejich lídr už ale deklaroval, že platí, co dohodli s dvěma silnějšími partnery.

Jak upřesnila Pirátka z čela jejich krajské kandidátky Kateřina Stojanová, „demokratickým blokem“ nemínili Piráti vytvoření koalice alternativní k té, která byla dosud ve hře. „Vzhledem k tomu, že ANO na počet mandátů zvítězilo poměrně drtivě, obejít se nedá,“ potvrdila Stojanová s tím, že její strana výzvou usilovala o zapojení dalších dvou liberálních subjektů do chystané vlády Ústeckého kraje k početně nejslabším Spojencům.

Vedle Pirátů měli v uvažovaném bloku být ještě Starostové a nezávislí (STAN). A to proto, aby mělo dominantní ANO v koalici protiváhu. Podle Stojanové bylo ostatně něco takového záměrem Pirátů už v prvních povolebních vyjednáváních. Středeční (14. října) apel tedy měl být nejspíš posledním pokusem strany, jak změnit očekávaný výsledek povolebních vyjednávání – tříčlenného složení koalice. A proč vlastně v „demokratickém bloku“ není řeč o ODS, která má pojem demokratičnosti rovnou v názvu? Podle Stojanové proto, že Piráti, STAN a Spojenci mají v krajském měřítku programové i ideové průniky, zejména ve zdravotnictví a v dopravě. A tím se mají značně lišit od východisek ODS.

Nad nápadem Pirátů se rozvinula velká diskuze na Facebooku, do níž se zapojil i lídr Spojenců. Ten v příspěvku označil jednání s ANO a ODS za věcná a korektní. „A já jsem nabyl důvěry v oba lídry. Takže návrh Pirátů je sympatický, ale přišel v době, kdy nic neřeší,“ uvedl Jiří Řehák. Piráti z toho pochopili, že o jejich „demokratický blok“ Spojenci zájem nemají. „Vnímám to jako jasné odmítnutí, takže se nedá nic dělat,“ připustila Stojanová.

Pirátům nicméně vadí, že se Spojenci nad koalicí s ANO a ODS tváří tak, že obětovali část svých principů, aby zabránili vládě s komunisty a SPD. „Obáváme se, že v momentě, kdy budou Spojenci prosazování nějaké věci blokovat, bude to stejně KSČM nebo SPD, za nimiž ANO a ODS půjdou, aby je podpořili. Spojenci jsou tak slabí, že jsou obejitelní. Nezabránili ničemu,“ míní Pirátka.