Celkem třiatřicet hříšníků vyrazilo na ulici bez roušky. Všichni se z toho budou zpovídat před přestupkovou komisí. Hrozí jim za to nepříjemný trest, pokuta až do výše dvacet tisíc korun. Strážníci zároveň nasazení roušky nekompromisně vyžadují, jelikož ignorování tohoto nařízení vlády ohrožuje úplně všechny.

On-line ke koronaviru najdete zde.

Na druhou stranu krizová opatření způsobila nižší počet případů pouliční kriminality, páchání přestupků a zavinění dopravních nehod. Čísla ve statistikách sice úřady ještě nemají kompletní, ale pocitově ho hasiči, policisté a strážníci zaznamenali.

Podle zástupce ředitele městské policie v Ústí Jana Novotného je kvůli prázdným ulicím i o něco jednodušší narkomany, opilé bezdomovce a uprchlíky před zákonem vytipovat a sledovat. Jako v případě muže, kterého v úterý 17. března strážníci předali republikové policii. „Ukázalo se, že je v celostátním pátrání. Když prostě sedím sám na liduprázdném nádraží a přes zákaz piji z láhve alkohol, musím počítat s tím, že přitáhnu pozornost policie,“ vylíčil Novotný.

Jak vysvětlila krajská policejní mluvčí Jana Slámová, vzhledem k úkolům, jež policii uložila kvůli krizovému stavu česká vláda, muselo policejní ředitelství navýšit počty žen a mužů zákona ve službě, aby zároveň zvládli i svou běžnou denní práci. „Obecně můžeme říci, že v Ústeckém kraji během nouzového stavu trestná činnost poklesla,“ potvrdila Slámová.

I hasiči, přestože mají spoustu práce s vládními opatřeními, hlásí jisté zklidnění. Vysledoval ho i krajský mluvčí hasičského sboru Lukáš Marvan, který každý den připravuje přehled zásahů pro média a veřejnost.

„Statistiky jsme zatím nevypracovávali, ale z logiky věci je to znát. Jezdí méně aut, proto není tolik dopravních nehod,“ popsal Marvan.

Pozitiva hlásí i ústecký primátor Petr Nedvědický, například dobrovolnictví. „Zvedla se obrovská vlna solidarity. Lidé chtějí pomáhat druhým. Dobrovolníci šijí roušky nebo pomáhají seniorům s nákupy, za to jsme nesmírně rádi. Spolupracujeme s Junákem, místní univerzitou, spolkem Via Europa a řadou lidí, kteří se přihlásili, že chtějí pomáhat,“ pochválil.

Roušky šijí i zaměstnanci magistrátu. „Já jim za to velice děkuji. Budeme rozvážet materiál, aby mohly šít i ústecké školy, divadla a obvody,“ uvedl tajemník magistrátu Miloš Studenovský.

Ve městě zároveň funguje informační linka 475 271 100. Za týden své existence vyřídila přes dvě stovky hovorů a žádostí o pomoc kde sehnat jídlo, drogistické zboží nebo případně léky. „Je to opravdu výborné. Byla jsem moc spokojená. Když budu potřebovat, určitě znovu zavolám,“ dodala jedna ze seniorek jménem Olga, která ji využila k pomoci s nákupem potravin.

Koronavirus v Česku