Na Prvního máje budou zamilované páry hledat rozkvetlou třešeň asi marně. Bílé a růžové květy totiž většina stromů nasadila už teď. Nejen třešně, ale i ostatní stromy letos kvetou kvůli nadprůměrně teplému počasí mnohem dřív než obvykle. Do prvního května už budou mít po sezóně.
Že by nalezení rozkvetlé třešně mohl být velký problém, si však mnozí Ústečané ještě neuvědomují. „Tradici dodržujeme s manželem každý rok. I letos určitě objevíme nějakou třešeň, pod níž se políbíme," řekla Petra Roubalová.
Většina třešní však rozkvetla už na začátku dubna. Barevnými květy se přitom nepyšní nijak dlouho. Maximálně tři týdny.
Květy už opadávají
Prvního května už budou všechna poupata pryč. „Květy třešní už začínají pomalu opadávat. Myslím, že do prvního května určitě nevydrží," konstatovala majitelka zahradnictví pod hradem Střekov Zuzana Erbenová.
Na květenství má však velký vliv počasí. „Tento týden se ochladilo, což by mohlo odkvétání třešní trochu zbrzdit. Pokud se ale zase oteplí až na dvacet stupňů, květy opadají velmi rychle," dodala Erbenová.
Ústečané se ale přírodou zaskočit nenechají. Prvomájovou tradici chtějí dodržet tak jako tak.
Najdou si jiný strom
„Když nenajdeme žádnou třešeň, stoupneme si pod jiný strom. Moc mi nezáleží na tom, kde se nakonec políbíme. Důležité je, aby náš strom byl rozkvetlý," uvedla Valérie Bartošová.
S předstihem letos nevykvetly jen třešně, ale i další stromy. „Pomalu začínají kvést jabloně, zanedlouho by se měly rozpučet i ořechy. Meruňky a broskve už ale poupata shodily," popsal tajemník Českého zahrádkářského svazu v Ústí Josef Htrzina.
Předčasné květenství stromům nijak neškodí. Problém pro ně může představovat spíš počasí.
„Příroda je letos kvůli vyšším teplotám uspíšená, ale to vůbec nevadí. Horší by bylo, kdyby ještě přišly mrazíky. Ty by se na stromech mohly negativně podepsat," vysvětlil Htrzina ze zahrádkářského svazu.
Prvomájovou tradici by mohl zachránit oblíbený šeřík. Zatímco někde je už v plném rozpuku, jinde se květy teprve probouzejí. Záleží totiž na tom, kde keř roste. „Pokud je šeřík na stinném místě a bude chladno, tak se zpozdí. Jestli je ale na sluníčku, tak by mohl vykvést rychle," dodal Josef Htrzina.