Strážníci se svými čtyřnohými parťáky procvičovali poslušnost psa, zjištění pachové stopy, zadržení nebezpečného pachatele a jiné dovednosti, které služební pes potřebuje k výkonu své činnosti.

„Cílem výcviku je především vytvořit pouto mezi psem a pánem a docílit bezvadné ovladatelnosti psa,“ vysvětlil Jan Novotný, zástupce ředitele Městské policie Ústí nad Labem.

Hledají nový domov: Aktuální nabídka zvířat v ústeckém útulku k 9. listopadu.
Hledají nový domov: Aktuální nabídka zvířat v ústeckém útulku k 9. listopadu

Služební psi se stali nezbytnou součástí všech složek integrovaného záchranného systému. U městské policie v Ústí nad Labem je kynologická služba využívána mimo jiné pro odchyty zatoulaných nebo agresivních zvířat, psi jsou využíváni pro bezpečnost jiné osoby nebo své vlastní před protiprávním útokem, při ochraně osob a jejich zdraví, ale i při rizikových sportovních utkáních, kdy je porušován veřejný pořádek.

Psovodi však musí mít stále na vědomí, že použití služebního psa patří mezi donucovací prostředky. Podle toho se psem musí pracovat.

„To, že pes je nenahraditelnou součástí naší městské policie, svědčí fakt, že psovod se psem slouží u strážníků od samého vzniku Městské policie Ústí nad Labem. Vzhledem k tomu, že strážníci ze skupiny kynologické služby se o své svěřence pečlivě a po odborné stránce svědomitě starají, dosahují naši psi na různých kynologických závodech výborných výsledků a tak po právu patří mezi nejlepší,“ doplnil Jan Novotný.

Coca-cola kamion.
VIDEO: Do Ústí přijede kamion Coca-Coly. Děti potěší Santa Claus

Za vzornou výchovu a výcvik služebních psů poděkoval ústeckým strážníkům - psovodům i primátor města Petr Nedvědický: „Děkuji za vaši práci, kterou pro Ústí nad Labem ve službách městské policie vykonáváte. Gratuluji i ke všem oceněním, jež jste s našimi psy získali. Ať se vám společně daří takhle dobře i nadále.“

Mohlo by vás zajímat: Mírové náměstí jako vizitka města? Přitahuje bezdomovce i žebráky

Zdroj: Deník/Jan Pechánek