Současně s tím ve středu požádali Sněmovnu o vydání poslankyně, exnáměstkyně primátora pro sociální věci a současné ústecké radní Zuzany Kailové (ČSSD). Stíhají je za porušení povinnosti při správě cizího majetku a zneužití pravomoci úřední osoby. Jak primátor Mandík, tak radní Macík se stíháním nesouhlasí. Poslankyně Kailová se k případu nechce vyjadřovat.
Škoda za milion
„Statutárnímu městu Ústí nad Labem vznikla škoda nejméně 1 milion korun. Za uvedené jednání obviněným hrozí trest odnětí svobody v rozmezí od 3 do 10 let," uvedla krajská policejní mluvčí Veronika Hyšplerová. Podle policie členové vedení města z titulu své funkce neoprávněně umožnili získat společnosti majetkový prospěch.
Společnost Darothore měla s městem smlouvu na pořádání Vítání občánků na léta 2012 až 2014. Celkem za to měla získat 5,22 milionu korun. Každé prvorozené dítě ústecké matky mohlo získat šek na 5 tisíc korun, matka květinu a dárek. Z údajů, které získal Jaroslav Haidler, plyne, že do loňského podzimu občánci dostali 615 tis. Kč, pořádání akce a propagace stálo 1,72 mil Kč.
Vítání občánků bylo pro ústecký magistrát dlouhodobě ožehavé téma. Jako jeden ze svých volebních taháků ho měla vítězná ČSSD. Ta ho svěřila v roce 2012 reklamní společnosti Darothore, která byla se sociálními demokraty spojovaná. Za organizování a propagaci si účtovala mnohonásobně více než za dárky pro matky. Ty mohly za každé prvorozené dítě získat šek na 5 tisíc korun, květinu a drobný dárek.
Odvaha ptát se
Trestní oznámení kvůli údajnému nehospodárnému nakládání s veřejnými prostředky podal krajský zastupitel Jaroslav Achab Haidler. Podle něj magistrát zaplatil během roku 2012 za nové občánky 615 tisíc korun, pořádání akce a její propagace vyšly na 1,72 milionu korun. „Nejde mi o stínání hlav, ale o to, aby konkrétní viníci zaplatili škodu, tedy vrátili peníze města občanům," reagoval Haidler na aktuální obvinění. „Ať už skončí jakýmkoliv výsledkem, měla by tato kauza nalít lidem odvahu ptát se na věci, které smrdí a nemají logiku," doplnil.
Primátor a radní podají stížnost
Primátor Mandík řekl, že obvinění si převzal v úterý během jednání rady. „Proti usnesení jsem podal prostřednictvím svého právního zástupce stížnost," uvedl ve svém vyjádření Mandík, který je jako primátor podepsaný pod smlouvou s Darothore.
Obdobně reagoval i Josef Macík, který tehdy předsedal výběrové komisi. „Ničeho jsem se vědomě nedopustil a proti usnesení policie podám stížnost," řekl Macík.
Ke svému vydání ze Sněmovny se Zuzana Kailová nechtěla vyjádřit. „Nevím, co je obsahem policejní žádosti," vysvětlila Kailová.
Po kritice radní údajně nevýhodnou smlouvu s Darothore ukončili. Krok tehdy zdůvodnili nutností šetřit. V současnosti magistrát rodičům novorozenců rozdává šeky bez doprovodného programu.
Předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček prý žádost o vydání Kailové neprodleně předá mandátovému a imunitnímu výboru, který bude případ projednávat a pak poslancům doporučí, zda by měla být ke stíhání vydána, nebo ne. „Jsem přesvědčený, že to proběhne bez zbytečného odkladu," řekl Hamáček.
Bohuslav Sobotka: Ať policie koná
Předseda vlády a sociální demokracie Bohuslav Sobotka dnes po jednání kabinetu řekl, že by v takovýchto případech neměla být uplatňována poslanecká imunita. „Nemyslíme si, že to nějak souvisí s politickými aktivitami. Jsme přesvědčeni, že by policie měla konat a měly by rozhodovat nezávislé orgány činné v trestním řízení," řekl.
Podle místopředsedy vlády Pavla Bělobrádka (KDU-ČSL) se jedná o závažný případ, který pravděpodobně není žádnou snahou o politické poškození zúčastněných členů ČSSD. „Nechť konají orgány činné v trestním řízení," řekl.
Předseda ústecké ČSSD a radní Arno Fišera se nechtěl ke stíhání svých stranických kolegů vyjadřovat. „Nemám žádné informace," uvedl pouze.
ODS: Odstupte z veřejných funkcí
Stíhání podle opozičního zastupitele Tomáše Jelínka (SZSP) nijak neovlivní setrvání obviněných ve vedení města.
„Pokud má policie indicie, že došlo k nezákonnému jednání, nechť koná. Do konce volebního období je před námi jedno či dvě zasedání zastupitelů. Osobně bych počkal na další vývoj ve vyšetřování," uvedl Tomáš Jelínek. „Bohužel se dnes ukazuje, že vstup do politiky je obecně nebezpečné řemeslo," doplnil.
Oproti tomu si ústecký poslanec Radim Holeček (ODS) myslí, že primátor a radní mají odstoupit. „I když se jedná o politické protivníky, ctím presumpci neviny a kriminalizace politiky mi rozhodně žádnou radost nedělá. S odstoupením z veřejných funkcí, a to minimálně do doby, než budou případně očištěni, by ale rozhodně váhat neměli!," vyzval Holeček.