Uvedl to v pondělí Úřad evropského veřejného žalobce (EPPO) na webu. O konkrétních jménech a místech úřad neinformoval, ale Národní centrála organizovaného zločinu (NCOZ) dnes zasahovala mimo jiné v sídle Krajské zdravotní v Ústí nad Labem a v Nemocnici Jihlava. Mezi podezřelými jsou generální ředitel a manažeři zadavatele a také ředitelé dodavatelů zdravotnické techniky, uvedl úřad.

Budova je uzavřena, nikoho nepouští dovnitř.
VIDEO: Policisté zasahovali v sídle Krajské zdravotní v Ústí, zadrželi ředitele

Podle EPPO jde o zločineckou organizaci, která působí nejméně od roku 2022 a byla vytvořena se záměrem systematicky manipulovat s veřejnými zakázkami na zdravotnické potřeby pro nemocnice ve prospěch předem vybraných dodavatelů a v některých případech zajistit zdravotnické vybavení bez zahájení zadávacího řízení. Předseda představenstva Krajské zdravotní, která sdružuje sedm nemocnic v Ústeckém kraji, Ondřej Štěrba v Ústí nad Labem řekl, že zásah se týká veřejných zakázek.

Prohlídek provedla NCOZ podle úřadu 36 v 11 městech v ČR, v domácnostech a kancelářích podezřelých a ve dvou vedeních nemocnic. Štěrba uvedl, že se dozvěděl o zásahu v noci a byl v sídle ředitelství Krajské zdravotní v Ústí nad Labem mezi půl druhou a půl pátou, aby poskytl osobně součinnost NCOZ.

V Mojžíři hořel byt, vyjelo tam šest jednotek hasičů.
VIDEO: V Mojžíři hořel panelákový byt. Kouře se nadýchalo deset osob včetně dětí

Mezi zdravotnické vybavení, kterého se věc týká, patřily operační stoly, zařízení pro laparoskopické a artroskopické operace, endoskopy, defibrilátory, chirurgické vrtačky a ventilátory. Předem určení dodavatelé měli podle vyšetřování možnost podílet se na vytváření zadávací podmínek v systému řízení veřejných zakázek ještě před jejich vyhlášením. Zakázky tak byly vytvořeny na míru daným dodavatelům, uvedl Úřad evropského veřejného žalobce.

Úřad oficiálně zahájil činnost 1. června 2021 a má se stát klíčovým orgánem v boji proti podvodnému čerpání peněz z rozpočtu Evropské unie. Každý členský stát navrhl do funkce evropského žalobce svého kandidáta - Česko vyslalo Petra Klementa z Nejvyššího státního zastupitelství v Brně. Vybírají se i takzvaní evropští pověření žalobci, kteří zastupují instituci na domácí půdě.

Mohlo by vás zajímat: Zásah elitních kriminalistů v sídle nemocnic v Ústí má mít souvislost s dotacemi

Zdroj: Janni Vorlíček