Doslova zuřivý hon na pančovatele alkoholu policie provádí především na Moravě a na moravsko polském pomezí. Na relativně klidném severu Čech policisté věří, že odhalení lihového hnízda smrti je jen otázkou času.

Co se stalo

Hodně divokých verzí a obviňování kdekoho ze selhání lze nahradit v podstatě jediným seriózním konstatováním upozornil ústecký senátor Jaroslav Doubrava (Severočeši.cz): .„Podle celníků a chemiků, s nimiž jsem hovořil, je nejpravděpodobnější zatím verze, že pachatel měl zdroj etanolu, tedy lihu pro výrobu alkoholu.

Zakoupil další cisternu či barely, ve kterých ale byla směs etanolu a metanolu (metylalkoholu) pro průmyslové využití. Jednalo se s vysokou pravděpodobností o omyl. Původně chtěl pachatel dovézt čistý etanol. Smíchal v nějaké cisterně, kádi či jiných velkoobjemových nádobách etanol s dávkou směsi etanolu s metanolem, a vznikl smrtelný roztok. Do něho byly přidány tresti a přísady. Toto je nejvíce pravděpodobná verze.

Je v podstatě nesmyslné uvažovat, že nějaká „likérka" či „lihovar" v noci vyráběly nelegální alkohol, aby unikly daňové zátěži a přitom došlo k chybné výrobě metylalkoholu. Jde stále o stejný technologický proces. I výroba utajeného alkoholu, který zmizí na černém trhu, by byla v likérce standardně kontrolována. Jenom by potom zmizela z dohledu celníků. Ale nelegální výroba alkoholu v oficiálních likérkách je spíše nepravděpodobná."

Kapitán Rostislav Halíček z ústeckého celního ředitelství uvedl, že popis uvedený Doubravou je reálný. „Souhlasím také s tím, že utajená nelegální výroba u oficiálního výrobce lihovin je nesmysl. Pokud není výrobní linka v provozu, je zaplombována, a nelze ji utajeně využít k další výrobě," zdůraznil Halíček.

Více zdrojů?

S vysokou pravděpodobností tedy za smrt a oslepnutí lidí může pokoutní mísírna, kde se z dovezeného lihu vyrábí pseudoznačkový alkohol. Jenže to neznamená, že policisté a celníci hledají jediný zdroj.

„Policisté musí počítat i s verzí, že jeden zdroj dodává velkoobjemové množství etanolu do několika nezávislých utajených nelegálních mísíren garážového typu. Čili metanol mohl velkododavatel poskytnout omylem několika nelegálním výrobcům. V tom případě by zdrojů smrtelného alkoholu bylo několik s různými, i na sobě nezávislými, překupníky, kteří metylalkoholovou smrt dodávali do svých spikleneckých hospod a prodejen," dodal Doubrava.

Nejhorší variantou tedy je možnost, že smíšení etanolu s metylalkoholem bylo provedeno v několika nezávislých ilegálních mísírnách výrobnách alkoholu. Policie by v tom případě zatkla několik původců metylalkoholové smrti. A zároveň jednoho „generálního" dodavatele, který nelegální dodávky všem zajistil. Jaký trest hrozí výrobcům smrtonosného alkoholu?

Podle §143 trestního zákoníku, čtvrtého odstavce, bude odnětím svobody na tři léta až deset let pachatel potrestán, způsobí-li činem uvedeným v odstavci 3 smrt nejméně dvou osob. Ve třetím odstavci je uvedeno, že trest hrozí mj. tomu, kdo hrubě porušil hygienické zákony.