Už dvacet let šéfuje Dolním Zálezlům na Ústecku starosta Miroslav Suchý. V blížících se komunálních volbách se v malé obci uchází o hlasy ve straně SNK Evropští demokraté, která kandiduje jako jediná. Vítězství je tak jisté. Ovšem 68letý starosta se rozhodl být na kandidátní listině překvapivě až na posledním 7. místě.

„Jsem tam jen proto, aby kandidátka byla silná. Myslím si, že dvacet let starostování už stačilo,“ popisuje Suchý, který prý aspoň bude mít více času na kolo, tenis, nohejbal a zahrádku. Dolní Zálezly pod jeho starostováním právě dokončily opravu kulturního domu za 17,5 milionu korun, zrekonstruovaná jsou také sportoviště a silnice.

„Většina kolegů na kandidátce jsou zastupitelé, takže věřím, že v nastolené cestě rozvoje obce budou pokračovat,“ doufá Suchý.

Politolog Zdeněk Zbořil
Politolog: Koalice po volbách budou, jako když pejsek s kočičkou pekli dort

Podobně poklidná situace naopak nevládne v 10 kilometrů vzdáleném Ústí nad Labem. Tady se nejrůznější strany a hnutí předhánějí, jak zaujmout své voliče.

Hned několik hnutí má v názvu slovo „Ústí“ či „ústecký“. O přízeň voličů bojují Čisté Ústí, Krásné Ústí nad Labem-ODA, Pro! Ústí, Ústecké fórum občanů (UFO) a Vaše Ústí. Od použití jména města v názvu nakonec ustoupili Svobodní a nezávislí. „Měli jsme název Ústí sobě, ale abychom v tom obyvatelům Ústí nedělali zmatek, rozhodli jsme se jen pro Svobodní a nezávislí. Jestli to bylo dobře, nebo špatně, se dozvíme po volbách,“ říká lídr Radim Bzura.

Vládnoucí hnutí UFO sází na primátorku Věru Nechybou, ale také na sportovkyni Fabianu Bytyqi či boxera Lukáše Konečného.

Ze skály pod hradem Střekov padají kameny
FOTO: Ze skály pod hradem Střekov padají kameny, lidé se bojí

„Sestavili jsme kandidátky z ústeckých osobností, které se dlouhodobě věnují práci pro město a UFO,“ říká náměstek primátorky Jiří Madar (UFO). Jeho hnutí, které vede město už třetím rokem, podobně jako ostatní strany slibuje vybudování aquaparku v lokalitě na Klíši.

Některé ze stran zase chtějí více slušnosti v politice, jiné hrají na populistickou notu. „Nedopustíme přesun migrantů z Německa do našeho města,“ hlásí například hnutí Krásné Ústí.

Vlnu pozornosti vedle názvů a líbivých hesel sklidila billboardová kampaň ČSSD, v níž se kandidáti proměnili v komiksové postavy. „Na kampaň se skládáme. Vracíme se do doby, kdy se politika dělala odspodu a s nadšením,“ říká kandidát na starostu Severní Terasy Marcel Běhounek.

Jinde místo obřích stran kandidují minihnutí. Jako například ve Velkém Chvojně student Robert Gulyás či policista Josef Kočárek. Oba jsou na vlastních kandidátkách sami. „Chci, aby zájmy obce převyšovaly nad těmi osobními,“ zdůvodnil svou kandidaturu Kočárek.

Z ubytovny Modrá lezou švábi a štěnice
Švábi z ubytovny Modrá stále ničí Střekov