Prý tolik politických podivností jako na Ústecku se mnohdy neodehraje ani v Praze. Dokládá to tím, že nedávno celorepublikové předsednictvo ODS zrušilo 4 ze 5 místních sdružení ODS v Ústí a zrušilo i jejich kandidátku do komunálních voleb.

Dal se ústecký „stranický masakr“ očekávat?
Nedal. Vědělo se o dvou frakcích v ústecké ODS. Že jedna frakce se pokusí převzít úplnou kontrolu nad kandidátkou do komunálních voleb, se tušit nedalo.

K čemu podle vás došlo?
První frakce, říkejme ji velrybáři, obsadila dost amatérsky celou komunální kandidátku, a nechala si to schválit volebním sněmem. Jenže, když při převzetí moci nemáte pod kontrolou nadřízený štáb, může vám štáb plány zhatit a vás jako pučisty popravit. To se i stalo. První frakce obviňovaná z tzv. „velrybaření“ byla na návrh oblastní i regionální rady celostátním vedením ODS v Praze odstavena.

Nešlo najít kompromis? Kandidátku z obou frakcí sestavenou půl na půl?
Asi ne. Tzv. velrybáři neměli dost osobností. Druhá skupina by je ve volbách odstavila tím, že by její kandidáti dostali od ústeckých voličů opět preferenční hlasy.

Proč se první frakci říkalo velrybáři?
Obecně velrybaření znamená většinu složenou převážně z členů rodin lídrů kandidátky, zaměstnanců jejich firem, kamarádů, obchodních partnerů. Jednu místní organizaci ovládal majitel vlivné firmy napojený na podnikatele Patrika Oulického.

Co znamená fenomén Oulický v ODS?
Jde o místní specifikum. Když 18. 11. 2013 vrah zastřelil v Chomutově člena ČSSD Housku, hovořilo se tehdy o popravě kmotra -  mafiána a druha ústecké hejtmanky. Vrah ve vězení mlčí o tom, kdo mu za vraždu zaplatil. Housku z ČSSD, stejně jako Oulického v rámci ODS, v Praze na politické scéně v podstatě nikdo nezná. Jde pouze o regionální problém.

Čili potopilo jméno Oulický původní zrušenou kandidátku?
To byl spíše hřebíček do rakve, když se lídr první kandidátky na oblastní radě ODS přiznal, že se byl s Oulickým poradit. 

Velrybaření už není účinné?
Je účinné, pokud najmutí lidé prosadí kandidáty s voličskými preferenční hlasy. Ústečtí velrybáři to nezvládli.

Například?
Bývalá starostka Střekova Lazarová se v minulých volbách s preferenčními hlasy dostala do zastupitelstva magistrátu Ústí. Letos na první, dnes již zrušené obvodní kandidátce, se nedostala ani na poslední 15. místo. Na nové kandidátce pro ústecký magistrát je naopak na druhém místě.