Politolog z ústecké univerzity Lukáš Novotný v rozhovoru pro Deník okomentoval výsledky komunálních voleb v Ústeckém kraji.

Úspěch sdružení nezávislých kandidátů je v celkových číslech oproti ostatním tradičním subjektům obrovský. Proč tomu tak je?
Je zapotřebí velmi silně diferencovat města a obce. Nezávislí kandidáti se totiž uplatňují zejména v menších obcích, kde se o přízeň voličů ucházela třeba jen jedna kandidátka, protože malý voličský potenciál tady vylučuje konkurenci. Velká města v Ústeckém kraji naopak získalo hnutí ANO. Výjimku tvoří Litoměřice a Teplice, kde začíná fungovat odražení se ode dna ODS a Most, kde zvítězilo s 29,1 % hnutí ProMOST.

Podpora pro hnutí ANO ovšem není tak obrovská. Může se tak stát, například v krajském Ústí nad Labem, že pokud se současná koalice dohodne s jinými subjekty, dokáží ANO vyšachovat?
Mobilizační prvek stran a hnutí spojit se proti ANO může existovat, pak se ale nabízí klíčová hypotetická otázka, jak by slepenec všech těch subjektů fungoval dlouhodobě. Najít pozitivní program a konkrétní cíle bez hnutí ANO například právě v krajském Ústí, na to bych si nevsadil. 


Hnutí Čisté Ústí Tomáše Vandase, předsedy DSSS, které v krajském městě bojovalo o hlasy voličů s výraznou kampaní označující část nepracujících obyvatel města jako parazity, neuspělo. Získalo jen 2,7 %. Začíná se společnost od radikálnějších názorů distancovat?
To si nemyslím, v Ústí a obecně v Ústeckém kraji tato témata rozhodně stále rezonují. Důležité však je, kdo a jak je komunikuje na veřejnost. Dlouhodbě to vychází uskupení Tomia Okamury. Ale i zázrak potřebuje reklamu. Potřebujete mít důvěryhoného lídra, dobré komunikační prostředky a velký mediální prostor. V případě subjektu Čisté Ústí to na lidi nezafungovalo, ale určitě to neznamená, že by sociálně vyloučených lokalit a nepracujících obyvatel nebylo nijak aktuální. Komunální volby zkrátka více odrážely témata celostátní politiky a podle tohoto klíče se i volilo. 

V letošních volbách zaznamenala ČSSD bolestné ztráty. Před čtyřmi lety získala na radnicích v Ústeckém kraji 318 zastupitelů, letos jen 146. V krajském Ústí zcela pohořela a nedostala se do zastupitelstva města ani obvodů. Čím si to vysvětlujete?
Sociální demokracie je celorepublikově dlouhodobě rozštěpená na prosobotkovské a prozemanovské křídlo. Tyto dvě skupiny spolu vedou neustálý boj, který se nedaří překonat v něco pozitivního. Přestože se Jan Hamáček snaží křídla sjednotit, nedaří se mu to. Dalším prvkem je personální vyprázdněnost sociální demokracie na celorepublikové úrovni, nedivme se proto, že panuje i na té komunální. V neposlední řadě, a možná to teď pro obyvatele Ústeckého kraje bude ode mě připadat nevkusné, hraje velkou roli fakt, že se lidem objektivně daří dobře a na klasická sociálně demokratická témata prostě nezbývá příliš prostor. V poslední době se navíc hnutí ANO profiluje jako výrazné levicové hnutí, které vysává voliče jak ČSSD, tak částečně i komunistům.