Velikonoce jsou tu a v pondělí 1. dubna budou opět po zadečcích svištět vrbové proutky ozdobené pentlemi. Jenže letos by to klidně mohly být hýždě hochů a mužů. Je totiž přestupný rok, kdy se mohou pomlázek podle některých pověstí chopit naopak dívky a ženy.

Zajímavou výměnu rolí zmiňuje například česko-saský web Krušnohoří bez hranic. „Většinou chodí na koledu chlapci a vyšupávají dívky 'aby neuschly'. A v některých koutech naší republiky se jednou za čtyři roky tato tradice obrací a chodí šupat dívky - jedná se o přestupný rok,“ uvádí v pojednání vysvětlujícím české Velikonoce.

Školáci ze ZŠ SNP při záchraně konikleců. Foto: Monika Jurková
Školáci ze ZŠ SNP se skauty zachraňují koniklec na Střížovickém vrchu

Jde o zvyk přetrvávající podle různých pramenů už celé století.

Uchopení velikonočních tradic je ovšem velmi různorodé napříč celou republikou. Někde chodí koledovat děvčata i chlapci současně, někde vyrážejí děvčata s pomlázkou až v úterý po Velikonočním pondělí, někde je zvykem, že jim v tomto ohledu patří víkend před či po Velikonočním pondělí, zmapoval Deník.cz.

Sakury v Neštěmicích.
FOTO: To je krása, tisíce květů zdobí Neštěmice. O víkendu bude na tričko

Na severu Čech se ale v posledních letech zdá, že tradice velikonoční koledy uvadá. Zejména ve městech. Leckde se zredukovala na pouhou hodovačku v nejbližším rodinném kruhu „aspoň kvůli dětem“, pokud vůbec probíhá.

Jak to máte s Velikonocemi vy? Hlasujte v anketě a napište nám do diskuze, zda, případně jak je slavíte.

Úklid veřejných prostranství, ilustrační snímek.
Za hodinu práce Ústí bezdomovcům zaplatí stokorunovou stravenkou