V pondělí 7. března se v zasedací místnosti budovy vysokoškolských kolejí UJEP na Klíši konala nenápadná schůzka několika mladých lidí. Navzájem se neznali, viděli se poprvé, ale myšlenku měli společnou.  "Chceme pomáhat těm, co naši pomoc potřebují," shodli se Ivana Tataiová, Lenka Berrouche, Šarlota Slanařová a Ondřej Vacek.

"Napadlo mě to na Střížáku, když jsem tam trénovala. Zavolala jsem kamarádce Lence Síkorové, ta předala informaci dál. Po chvilce se přidala Marie Třísková, David Cihlář a další. Všichni chceme nabídnout ukrajinským maminkám část svého volného času, jejich dětem chceme ukázat město, památky, knihovny, muzea, ZOO, herny a sportoviště. Pomáhat chtějí všichni, přidejte se také," říká vytrvalostní běžkyně Lenka Berrouche. "Za chvilku by sem měla přijet bývalá studentka UJEP Šarlota Slanařová. Viděla jsem ji pouze na fotce, doufám, že ji poznám," smála se sportovkyně. 

Za chvilku seděli všichni u stolu a projednávali podrobnosti spolupráce. "Celý týden sem docházeli cizí lidé a já jen děkovala. Někdo přinesl dětské oblečení, nové nádobí, hygienické potřeby, ovoce. Tuším v pátek se zastavil pán a nabídl mi dva nové tablety. Potom přijela dodávka plná jídla, dětských plen a hraček. Příruční sklad je narvaný. Momentálně tu je ubytováno několik maminek s dětmi, celkem 66 osob. Nejmladšímu děcku jsou tři měsíce, jednu maminku doprovázelo pět dětí. Všichni byli unavení, potřebují odpočinek," řekla vedoucí ubytovacích kolejí UJEP Ivana Tataiová.

V současnosti se na území kraje nachází zhruba 1,2 tisíce uprchlíků z Ukrajiny a stále přibývají.
Místo, kde se schovávali, chvíli po útěku vybouchlo. Uprchlíci líčí své anabáze

Na stole byl vznikající systém, padaly nové návrhy, prověřovala se fakta. "Během několika hodin zapracujeme návrhy do tabulek, určíme termíny, způsob provedení. Samozřejmě všechno záleží na zájmu ukrajinských žen. Musíme získat jejich důvěru, tlumočit mohou naši studenti, seznam už mám," informoval přítomné pracovník UJEP Ondřej Vacek. Po chvilce do skladu přinesl z auta několik tašek oblečení, pro jiné ubytovací místo vyžádal hračky a kreslící potřeby. 

Pokud chcete pomoci i vy, stačí napsat na e-mail ul.spolu@gmail.com