Do krajského rozpočtu si mohli krajští zastupitelé rozdělit a kraj přerozdělit téměř 467 milionů korun. Kraj je nikde nezískal, ale ušetřil v loňském roce. Opozice vedení kraje za to radní chválí. Ale nelíbí se jí, jak s penězi nakládá.

Podle hejtmana Oldřicha Bubeníčka úspory dokazují, že kraj hospodaří dobře. „Je to odpověď těm, kteří nás dosud kritizovali," prohlásil.

Dluhy

Podle manažera opozičního hnutí Pro!Kraj je ale zadlužení kraje čím dál vyšší. „Ještě není tak špatné, ale zvyšuje se. Je již kolem tří miliard korun. Na to by měli lidé ve vedení kraje myslet, když peníze přerozdělují," uvedl.

Jak dělili• navýšení základního jmění Krajské zdravotní na opravy nemocnic – 74,7 milionu korun
• Střední škola stavební a technická Ústí nad Labem, Čelakovského – zateplení – 17 milionů korun
• podpora mládežnického sportu – 10 milionů korun
•dokončení oprav silnic III. tříd z roku 2013 - 42 milionů korun
Rekonstrukce silnice III/2501 Postoloprty – 18 milionů korun
• podpora sociálních služeb – 9,6 milionu korun
• spolufinancování v rámci ROP – 41 milionů korun
• zdravotnická záchranná služba – 3,5 milionu korun
• čištění odpadních vod horských obcí v Ústeckém kraj – 1 milion korun
• rezerva kraje – 105 milionů korun

Například v loňském roce si  kraj musel od státu půjčit 598 milionů korun na to, aby zaplatil sankce za kauzy kolem regionálního operačního programu Severozápad.

Podle hejtmana Bubeníčka dostali radní na stůl mnoho žádostí, kam peníze dát. „Nakonec jsme nejvíce dali na opravy rozbitých silnic. Jejich rozpočet byl silně podfinancovaný," uvedl.

Koncepce

Opozice ale upozorňuje, radním v jejich rozhodnutí chybí jakákoliv koncepce. „Hlavním předpokladem pro rozdělování veřejných dotačních prostředků je vytvoření a schválení pravidel takových dotačních programů. Podmínkou transparentní a nediskriminační implementace takových programů je striktní dodržení těchto pravidel a postupů," tvrdí zastupitel Jiří Řehák.

To ale lidé ve vedení kraje odmítají. „Pečlivě jsme zvažovali, kam peníze dát. Více než čtvrtina ušetřené částky přišla do naší rezervy. Pokud bude třeba, můžeme peníze využít," prohlásil hejtman Bubeníček.

Památky

Zastupitel Řehák argumentoval tím, že radní třeba nechtějí pomáhat při opravách církevních památek. „Radní je v rozporu s názorem kulturní komise vyřadili z programu na obnovu památek," tvrdí.

Radní pro kulturu Jitka Sachetová ale toto obvinění odmítá. „Měli jsme 102 žádostí a zatím jsme jich podpořili jen deset," uvedla. Na Ústecku byla úspěšná obec Ryjice, která dostala 123 tisíc korun na opravu hradeb hradu Blansko.

Podle radní Sachetové ale do programu zastupitelé uvolnili z loňských úspor dalších pět milionů korun. „Žádostí máme stále hodně a budeme mít z čeho vybírat," řekla. Podle ní není vyloučené, že církev nakonec uspěje.