Město Ústí nad Labem se za poslední roky hodně změnilo. Proměnou města od 19. století do začátku 21. století se zabývá nová kniha „Ústecké skoky časem". Autorem fotografií je Ludmila Hájková z rodinného vydavatelství FOTO STUDIO H. Autorem popisků je Václav Houfek, známý ústecký historik.

Do dnešního sedmého dílu seriálu jsme vybrali snímky, které zobrazují pohled na jednu z nejznámějších ústeckých křižovatek a jeden bonbónek. Fotografii městských strážníků tehdy a dnes.

close Pohled na jednu z nejznámějších ústeckých křižovatek. zoom_in

close Pohled na jednu z nejznámějších ústeckých křižovatek. zoom_in

Je jen několik málo míst v centru města, která se příliš nezměnila. Jedním z nich je křižovatka ulic Pařížská, Brněnská a Masarykova u Smetanových sadů. „Počátek tohoto prostoru najdeme v roce 1876, kdy byla postavena nejstarší část budovy dnešního muzea," uvedl autor popisků v knize Václav Houfek.

Od středověku odpovídal za veřejnou bezpečnost v královském městě Ústí nad Labem panovníkem jmenovaný rychtář. V polovině 18. století už byla v Ústí městská policie, která existovala do roku 1924. „Od roku 1925 bylo v Ústí Policejní komisařství, jeho osazenstvo zachycuje dobová fotografie právě z tohoto roku,"uvedl historik Václav Houfek.

close Fotografie městských strážníků. zoom_in

close Fotografie městských strážníků. zoom_in

Éra pouze státní policie skončila v roce 1991, kdy byla opět založena Městská policie Ústí nad Labem. Od roku 2003 je podřízena primátorovi města. „Část městského sboru je právě na novějším snímku z roku 2012, primátor Vít Mandík je jediný muž v civilním oděvu uprostřed.

Každý pátek najdete v Deníku další dvojice srovnávacích fotografií Ústecka a také soutěž o knihu Ústecké skoky časem.