„Za podpory měst Litoměřice a Lovosice vyplouvá loď Porta Bohemica nově také ve středu a čtvrtek jako linka L41. Proti proudu z Ústí do Litoměřic se s ní zájemci mohou svést ve středu v 9.20, případně v 16.00 hodin z Velkých Žernosek po Píšťanském jezeře až do Litoměřic. Po proudu nazpátek do Ústí vyplouvá z Litoměřic ve čtvrtek v 9.20 hodin," řekl ředitel Destinační agentury České středohoří Luděk Jirman s tím, že kompletní jízdní řády včetně tarifů jsou k dispozici na stránkách agentury.

„Informační skládačky s jízdními řády jsou rovněž ve většině z 19 informačních kanceláří dopravců Dopravy Ústeckého kraje či v turistických informačních centrech," doplnil vedoucí oddělení mediální komunikace Krajského úřadu Ústeckého kraje Zdeněk Rytíř.

Doposud jezdila loď v pátek, o víkendech a svátcích. Provoz turistických linek včetně lodi objednal Ústecký kraj za 10,5 milionu korun.

KOMBINACE NOSTALGIE A MODERNY

„Nostalgické turistické linky vlaků a lodi významně rozšiřují dosavadní možnosti sezónní turistické dopravy. Navazují na provoz několika autobusových a vlakových linek, které systém krajské dopravy provozuje v turistickém režimu s moderními dopravními prostředky již déle," uvedl krajský radní pro dopravu Jaroslav Komínek.

Porta Bohemica nabídne nejen strhující podívanou na přírodní a historická panoramata, ale rovněž komfort a pohodlí cestujícím. Loď pojme až 180 cestujících a 25 jízdních kol. Pro zpříjemnění cesty je připravené také občerstvení. Z Ústí nad Labem centrum do Litoměřic pak dospělého vyjde jízdenka na 38 korun, dítě na 19 korun.

Historie začátku pravidelné přepravy cestujících po Labi spadá do roku 1841. 13. června toho roku zahájil pravidelné jízdy pro veřejnost kolesový parník Bohemia, který vyjížděl z Obříství od Prahy a po Labi směřoval až do Drážďan.