Je sobota, týden poté, co začala v Dolních Zálezlech opadat bahnitá voda povodně. Obec hlídají vojáci s policií i místní lidé. Starosta Miroslav Suchý se právě vrátil od domu Capouchových, který je statikem určen k demolici.

close Grafika. 20 let od povodní info Zdroj: Deník zoom_in Od úterý 13. srpna 2002 starosta Suchý se dvěma zastupiteli od rána do večera organizoval základní opatření v postižené obci. „Když opadla voda, ze Zálezel odjelo 210 plně naložených náklaďáků se zničeným majetkem občanů a s naplaveninami. Budeme očkovat 120 lidí, kteří přišli do styku se záplavami. Očkováni byli ti, kteří většinou dřeli, aby se tu dalo normálně dýchat. Díky tomu se do Dolních Zálezel vrací normální život," informoval starosta. „Lidé opravují domy. Otloukají omítky vně i uvnitř domu až na cihlu. Známí jim pomáhají, takže kdo má hodně kamarádů, ten má otlučený celý dům za dva dny i vytrhané podlahy,“ dodal.

Suchý připomněl, že z Dolních Zálezel musela být evakuována Pražská ulice. Některé obyvatele odvezli příbuzní, ostatní získali přístřeší u lidí ve vsi. Květinovou ulici naštěstí nemuseli evakuovat, ale kvůli vodě se do ní nebylo možné dostat automobily. „Nechali jsme odpojit plyn a elektřinu, ze středy na čtvrtek se do ochrany obce zapojili policisté a vojáci. Od vody hlídali dva dny vesnici záchranáři z Nechranické přehrady s člunem, ale vcelku byl klid. Až ve čtvrtek 22. srpna jsem nachytal avii, do které se snažila její osádka nakládat šrot. Vykázal jsem je z obce,“ zavzpomínal starosta.

Nejkrásnějším okamžikem roku byl pro něj pátek 16. srpen, jedna hodina odpoledne, kdy hladina Labe přestala stoupat. Kalná špína se zastavila a po několika hodinách dokonce začala nepatrně klesat. Ale v té době byly některé domy až 4,5 metru pod vodou.

Železná cesta do města

Spojení obce s okolním světem bylo při potopě dvojí. Úzká silnice přes Moravany, šplhající se úporně do kopců, velkou oklikou dovedla auta do Ústí, což bylo důležité pro zásobování obce. Kratší cesta po železničním náspu přes Vaňov do centra Ústí byla pro pěší. „Dokud jezdily vlaky, železničáři nás respektovali, vlaky jely pomalu, houkaly, protože strojvedoucí věděli, že to je pro nás jediné spojení s městem. Když přestaly vlaky jezdit, koleje byly naše,“ vylíčil Martin Konschill.

Voda začala opadat a lidé ji následovali. Někde dosahoval nános bahna až deset centimetrů, po vsi bylo naplaveno nařezané palivové dříví od dvou rodinných domů. Jeho majitelé se kromě odblátění vlastních domů museli dát i na sběr uplavaného dřeva.

Ještě v pátek 16. srpna se do boje s blátem dali hasiči. Stříkali bláto do ustupující vody, v sobotu a v neděli bylo ve vsi pět záchranných sborů a probíhalo hrubé čištění vozovek a vyčerpávání sklepů. „Hasiči z Malečova, Chuderova, Stebna a další z východních Čech nám hodně pomohli. Byli neúnavní. Od rána až do večera se rvali s blátem, osmnáct vojáků z Chomutova s technikou udělalo ohromný kus práce,“ doplnil starosta.

Humanitární pomoc byla rychlá a účinná. V obecním úřadě se shromáždilo vše nejpotřebnější. Od čisticích prostředků, vody na pití až po vložky. Rarita? Starosta vzpomíná i na hnědé dámské holínky na elegantním podpatku. Jednou pomoc od lidí dojala Suchého natolik, že se mu sevřelo hrdlo a nemohl ani mluvit. „Ve čtvrtek dopoledne přijel neznámý člověk a položil mi na stůl čtyřicet tisíc s tím, že polovinu mám dát na opravu mateřské školy a polovinu užít podle své úvahy. V pátek odpoledne přijelo auto z Jablonce nad Jizerou plné humanitární pomoci a na stůl nám položili i peníze. 45 110 Kč přesně. V obou případech jsem byl prostě naměkko. Chtělo se mi brečet. Byl jsem moc rád, protože mateřské škola je úplně poničená. Okna, podlahy, hračky, vše skončilo na skládce,“ popsal starosta.

20 let od povodní v Ústeckém kraji
Co se dočtete v Deníku:

Pátek 12. srpna
Labe na 12 metrech, 2 mrtví, 79 zasažených obcí. Velká voda řádila před 20 lety
Velká voda přišla z Krušných hor: Povodeň překazila otevření hospůdky ve vagónu. Z potůčku byla divoká řeka
Na řeku Chomutovku, která se prohnala domy, v Údlicích vzpomínají i po 20 letech

Sobota 13. srpna
Voda do Dubí přišla z hor. Strach umocňoval zvuk kamení, které se valily potokem
Jezná z Masarykova zdymadla: O povodních lidé dlouho nevěřili, že je to zaplaví
Příběh pana Capoucha z Dolních Zálezel, který přišel o dům
Povodeň v Ústí nad Labem den po dni - na snímcích Františka Ročka

Neděle 14. srpna
Povodeň Píšťany zničila, ale také jim pomohla k zavedení plynu a kanalizace
Vypadalo to jako po válce, vzpomíná na povodně 2002 fotograf Karel Pech
Povodeň v Ústí nad Labem na srovnávacích snímcích z roku 2002, 2012 a 2022

Pondělí 15. srpna
Ženě praskla voda, zrovna když jí bylo nejvíc i u nás, vzpomíná táta „plaváčků“ 
Oběti povodní. Voda strhla muže z lávky, další zemřel při odstřelu lodě na Labi
Lodě na odstřel – velké nebezpečí pro mosty znamenaly utržené lodě

Úterý 16. srpna
Protipovodňová opatření – co se udělalo, co naopak ještě ne
Píšťany v roce 2002 zaplavila voda. O 11 let později už je chránil val
Místo, kudy tekla voda do Velkých Žernosek je po 20 letech stále nezabezpečené 
Benzín, skříně, pípa i misály. Rabovači během záplav brali, co se dalo
Rozhovor s fotografem Petrem Berounským, který vydal o povodních knihu

Středa 17. srpna
Lachtan Gaston se stal jedním ze symbolů povodní, svou cestu Labem ale nepřežil 
• Protipovodňové stavby jsou připraveny ochránit obce před velkou vodou
Příběh zatopené rodiny z Těchlovic – voda stoupala hlavně v noci
Reportáž: Jak se po povodni vrátil do Dolních Zálezel normální život
Povodňové značky pomáhají udržovat historickou paměť
Neochota, nedbalost, lajdáctví, vzpomíná na povodně v Terezíně vojenský historik

Čtvrtek 18. srpna
Nejtragičtější byly okamžiky při úklidu následků povodní, říká fotograf Deníku