Jen málo případů kvalifikovala policie při povodních v srpnu 2002 jako rabování. V té době výrazně klesla čísla obvyklé trestné činnosti přibližně na čtvrtinovou úroveň normálního stavu, popsal Deníku již dříve povodňový „zázrak“ tehdejší šéf krajské policie Jiří Vorálek.

První pokusy o rabování zaznamenala ústecká městská policie na Střekově 16. srpna. Potom získala posily od strážníků z Mostu a několik vojáků z Prahy, všichni se měli zaměřit právě na rabování.

Povodně v roce 2002 v Ústeckém kraji.
Labe na 12 metrech, 2 mrtví, 79 zasažených obcí. Velká voda řádila před 20 lety

Rabování.Zdroj: DeníkDalší raný případ rabování, aspoň jak ho tehdy klasifikovala média, zaznamenali v roce 2002 ve Štětí. Trojice zlodějů-recidivistů tam brzy ráno násilím vnikla do prodejního stánku. „Objekt nebyl zatopený, stál asi sto metrů od vody. Ale je pravda, že pachatelé využili, že se celé město věnuje záplavám,“ komentoval tehdy situaci ředitel litoměřické policie Pavel Lopušník.

K podobnému případu došlo už po opadnutí vody v Terezíně. Před domem v Palackého ulici dva muži ukradli dvě starožitné skříně, které vysychaly na slunci. „Přistihla je policejní hlídka, měli s sebou ještě jiné věci,“ přiblížila tehdejší mluvčí severočeské policie Jana Čudová.

V Děčíně během srpna kdosi ukradl z uzavřené hospody chladicí zařízení s pípou za 50 tisíc. A během stěhování sbírek muzea do vyšších pater i vzácné staré knihy, takzvané misály. V ústeckém Krásném Březně později kradl muž na parkovišti z nádrže zaparkovaného auta benzin.

Na silnici do Těchlovic čekala na řidiče nečekaná překážka, uvázla zde totiž loď. Povodně 2002.
Po Labi se před 20 lety při povodních hnalo pět lodí, zničit je měly výbuchy

„Bylo to možné považovat za rabování, ale státní zastupitelství nakonec většinu případů hodnotilo mírnějším způsobem,“ uvedl tehdejší šéf krajských vyšetřovatelů Bohumil Kotas. Rovněž v Krásném Březně zadrželi jiného zloděje přímo v evakuovaném domě.

Plul na duši od pneumatiky

Grafika. 20 let od povodníZdroj: DeníkJaroslava Faiglová si ještě před deseti lety vybavila jiný, kuriózní pokus na Střekově. „Vzpomínám si na zprávu od policie, že hlídky zadržely nepřizpůsobivého muže, který plul mezi jednotlivými zatopenými domy na duši od pneumatiky a zkoušel se dostat do domů,“ řekla Faiglová Deníku.

Podle pamětníků se na zmíněném poklesu kriminality v ulicích severočeských měst podepsalo především to, že byly kvůli krizovému stavu plné policistů, vojáků, strážníků i hasičů. A to včetně posil z nezaplavených okresů. „Město je velice spokojeno s činností městské i státní policie, a to nejen při střežení evakuovaných objektů. Ústí se nestalo městem rabování,“ prohlásil v tisku tehdejší primátor Miroslav Pátek.

V Bitozevsi teče říčka Chomutovka. Za normálních okolností je to poklidný tok, před 20 lety se ale proměnila v dravou řeku. Voda šla horem přes lávku pro pěší, což se stalo osudné místnímu muži.
Oběti povodní. Voda strhla muže z lávky, další zemřel při odstřelu lodě na Labi

Ústeckým strážcům zákona v průběhu srpna pomáhaly mimo jiné i dva motorizované čluny říční jednotky brněnské městské policie. „Strážníků je tu hodně, jsou na každém kroku, aspoň se tu cítím bezpečně,“ svěřila se Deníku jedna z obyvatelek krajského města.

To platilo i ve vsích, kde měli svého druhu domobrany. „Sportovci společně hlídali u vjezdů do obce, aby do ní nejezdili čumilové nebo potenciální rabovači,“ vzpomínal jeden z tehdejších členů takové hlídky v Chodounech, jejich dnešní zastupitel Tomáš Řehák.

Ještě jiný hyenismus

Když Deník v srpnu 2002 srovnával míru kriminality s dobou předchozích povodní v roce 1997, konstatoval, že v červenci 1997 státní zástupci evidovali 42 podezření na rabování a zpronevěry peněz pro lidi postižené povodněmi v celé České republice. „V letošním roce byly sice hlášeny určité náznaky rabování, trestná činnost se však v souvislosti se záplavami nezhoršila,“ uklidňovali jsme tehdy čtenáře.

Povodně 2002 na Litoměřicku objektivem Karla Pecha.
Vypadalo to jako po válce, vzpomíná na povodně 2002 fotograf Karel Pech

Jinde jsme ale psali i o tom, že během aktuálních povodní se objevují pokusy předražit zboží tam, kde lidé mají omezenou možnost zvolit si obchodníka. A média v srpnu 2002 informovala také o tom, jak se někteří obchodníci snažili i přes zákaz prodávat kontaminované zaplavené zboží.

Vykutálenci se ale krizové situace snažili využít i jinak. Svědčí o tom jiná zpráva ze srpna 2002, že lidé z ústecké Hoření ulice zavolali na Český červený kříž, že u nich jménem této organizace kdosi zazvonil a žádal o peníze nebo cokoli jiného právě pro lidi postižené záplavami. „Kříž podomně nežebrá,“ vzkázala tehdejší ředitelka Nevena Černohorská. Podle ní chodili někteří lidé do jídelny organizace a žádali nejen proviant, ale i oblečení a peníze. Pak se ukázalo, že vůbec nebyli z oblastí postižených záplavami, dokonce ani ne z Ústí.

20 let od povodní v Ústeckém kraji
Co se dočtete v Deníku:


Pátek 12. srpna
Labe na 12 metrech, 2 mrtví, 79 zasažených obcí. Velká voda řádila před 20 lety
Velká voda přišla z Krušných hor: Povodeň překazila otevření hospůdky ve vagónu. Z potůčku byla divoká řeka
Na řeku Chomutovku, která se prohnala domy, v Údlicích vzpomínají i po 20 letech

Sobota 13. srpna
Voda do Dubí přišla z hor. Strach umocňoval zvuk kamení, které se valily potokem
Rozhovor s tehdejší jeznou na zdymadlech na Střekově 
Příběh pana Capoucha z Dolních Zálezel, který přišel o dům
Povodeň v Ústí nad Labem den po dni - na snímcích Františka Ročka

Neděle 14. srpna
Povodeň Píšťany zničila, ale také jim pomohla k zavedení plynu a kanalizace
Vypadalo to jako po válce, vzpomíná na povodně 2002 fotograf Karel Pech
Povodeň v Ústí nad Labem na srovnávacích snímcích z roku 2002, 2012 a 2022

Pondělí 15. srpna
Ženě praskla voda, zrovna když jí bylo nejvíc i u nás, vzpomíná táta „plaváčků“ 
Oběti povodní. Voda strhla muže z lávky, další zemřel při odstřelu lodě na Labi
Lodě na odstřel – velké nebezpečí pro mosty znamenaly utržené lodě

Úterý 16. srpna
Protipovodňová opatření – co se udělalo, co naopak ještě ne
Píšťany v roce 2002 zaplavila voda. O 11 let později už je chránil val
Místo, kudy tekla voda do Velkých Žernosek je po 20 letech stále nezabezpečené 
Benzín, skříně, pípa i misály. Rabovači během záplav brali, co se dalo
Rozhovor s fotografem Petrem Berounským, který vydal o povodních knihu

Středa 17. srpna
Lachtan Gaston se stal jedním ze symbolů povodní, svou cestu Labem ale nepřežil 
• Protipovodňové stavby jsou připraveny ochránit obce před velkou vodou
Příběh zatopené rodiny z Těchlovic – voda stoupala hlavně v noci
Reportáž: Jak se po povodni vrátil do Dolních Zálezel normální život
Povodňové značky pomáhají udržovat historickou paměť
Neochota, nedbalost, lajdáctví, vzpomíná na povodně v Terezíně vojenský historik

Čtvrtek 18. srpna
Nejtragičtější byly okamžiky při úklidu následků povodní, říká fotograf Deníku