Velkou sumu z obecních peněz údajně zpronevěřila bývalá ekonomka Povrlů Martina Budská. Jelikož je zřejmě defraudovala několik let, nikdo neví, jak velkou škodu napáchala.

Zastupitelé proto objednali hloubkový audit hospodaření a důkladné inventury majetku. Zároveň podali trestní oznámení.

Od roku 2008

„Oznámení vyšetřujeme pro podezření ze zpronevěry. Teď zjišťujeme rozsah způsobené škody. Proto zatím nemůžeme říci, jak vysoký trest hrozí. Spodní hranice je ale dva roky vězení. Dále zákaz činnosti a propadnutí věci," uvedla ústecká policejní mluvčí Veronika Hyšplerová.

Nikdo už se ale asi nedopátrá, kolik peněz ekonomka mohla celkem údajně zpronevěřit, protože v roce  2008 radnice měnila programy ve mzdové agendě.

Zatím obec zadala audit účetnictví za poslední tři roky. „Ještě není hotov, takže žádné konkrétní informace nemohu sdělit. Včetně konečné sumy chybějících peněz. Nejspíš bych ani nemohl, jelikož to policie stále vyšetřuje. Jsem ve funkci dva roky a zatím jen uklízím nepořádek po svých předchůdcích," vysvětlil starosta Petr Hadraba.

Bez tajemníka

Zdejší zastupitel Josef Tourek ale řekl, že místní šeptanda začíná na řádově desetitisících korun. „Přesně ještě nikdo neví, kolik to je peněz. Já si pamatuji, že když jsem končil před lety ve funkci starosty, tak byla jen účetní," vzpomínal Tourek.

Předseda kontrolního výboru Josef Kalač na možné čachry s penězi obce v minulosti několikrát upozorňoval. Podle něj kauzu způsobilo mimo jiné i to, že radnice zrušila funkci tajemníka.
„Takhle nad sebou úředníci mají omezenou kontrolu a mohou si dělat co chtějí. Několikrát jsem žádal o její znovuzavedení a vždy marně," myslí si Kalač.

Žena už na úřadě nepracuje. Dostala výpověď. Úřad totiž za špatně vedené účty dostal několik pokut od finančního úřadu, další ho zřejmě čekají.

Daně neseděly

Čachry s obecními penězi objevila nová ekonomka úřadu Pavla Schovancová, když dávala do pořádku účetnictví po své předchůdkyni.

Podle zápisu z jednání zastupitelů nejprve přišla na nesrovnalosti ve vyúčtování daní. Vzápětí prý zjistila, že bývalá ekonomka obecní peníze na výplaty defraudovala za pomoci systému takzvaných černých duší.

Posílala peníze na své bankovní účty po menších částkách, aby nevzbudila pozornost a vykazovala je na fiktivní jména pracovníků, či externistů povrlské radnice.

Kromě toho má bývalá povrlská ekonomka na svědomí pravděpodobně i čachry s obecním inventářem, který nesedí podle seznamů.  I ty proto čeká inventura.

Není k zastižení

Co se Budské týká, nikdo o ní na radnici prý nic aktuálního neví. Telefonický kontakt na ni už žádný nemají, starý změnila. „Ta  někam zmizela, já o ní taky vůbec nic nevím," dodal šéf kontrolního výboru Kalač.