Zájemci o stavbu rodinného domku si mohou na Ústecku mezi vhodnými pozemky vybírat. Většinu parcel však vlastní realitní firmy, obecních a městských pozemků není mnoho.

Soukromé pozemky v Chuderově

„Zasíťovaných pozemků s vybudovanou infrastrukturou je u nás poměrně dost, ale všechny patří soukromým firmám. My ale také na téměř každém zastupitelstvu nějaké pozemky prodáváme. Jsou to parcely, které si vyhlídli občané a požádali o prodej. Prodává se za ceny v místě obvyklé, když je větší zájem, pořádáme výběrové řízení," vysvětlil starosta městského obvodu město Kamil Hýbner.

Hodně rodinných domků bylo postaveno nebo se staví v Chuderově. „Jsou to soukromé pozemky, obec s tím nemá nic společného. Kdysi jsme stavební parcely měli, ale ty se prodaly již za bývalého vedení obce," uvedl starosta Stanislav Kovář.

Chuderov se podle jeho slov snaží získat další vhodné pozemky od Pozemkového fondu. „Jednáme o bezúplatném převodu. Mohly by tam vzniknout parcely pro stavbu dalších domků, jde o velmi zajímavé místo. Ale bude to nějakou dobu trvat," dodal starosta Kovář.

Petrovice připravují územní plán

Se stavbou rodinných domků musí počítat územní plán. Před dokončením ho mají v Petrovicích. „Myslím, že na podzim bychom mohli mít pro zájemce příznivou zprávu," uvedl starosta Zdeněk Kutina.

„Zájem o stavební parcely na domky u nás je, kupodivu, hlásí se samí Češi, Němci ne," poznamenal starosta.

„Stavební pozemky máme. Pracujeme na nich, aby byly zasíťované a připravené k výstavbě. Pak je nabídneme k prodeji. Zájem o stavbu u nás je. Teď po krizi se lidi opět začínají hlásit. Přeci jenom cena pozemků je u nás jiná než v Ústí," řekl starosta Řehlovic Josef Macháček.