Většina ústeckých vinoték správně nabízí částečně zkvašené víno, nejčastěji původem z Maďarska. Na pravý burčák z českých nebo moravských hroznů je totiž ještě brzo.

Ale u třech ústeckých supermarketů již několik dní stojí stánek, který nabízí bílý a dokonce i červený burčák. Vězte, že to český burčák rozhodně není.

„Nejdůležitější je země původu hroznů. Pokud víno pochází z jiné země než z Čech, nesmí se to nazývat burčák," vysvětlil majitel ústecké vinotéky Jiří Hloušek.

Koledují si o pokutu

Na stánku, který je honosně nadepsaný BURČÁK, však visí cedule, kde je jasně napsáno, že hrozny pocházejí z evropských zemí. Název burčák tam tak nemá co dělat. „Koledují si od inspekce o pěknou pokutu," dodal Jiří Hloušek.

Český burčák na pultech být může, ale bude kyselý a méně sladký. V posledních několika dnech nebylo dostatek slunce, aby hrozny osladilo. Ale rané odrůdy vína se již začaly sklízet. „Z vín jako Irsai Oliver, muškát, tramín je na burčák velmi brzo. Ale během několika dní dorazí do vináren první várky," řekl Martin Mach z vinotéky na Klíši.

Zkvašený mošt

Ústecké vinotéky nabízejí zkvašený mošt, který rozhodně není horší nebo nekvalitnější než burčák.

„Není pravda, že by mošt nebyl dobrý. Naopak. V Maďarsku je teplejší klima, takže hrozny mají hodně cukru, proto je i mošt dobrý a chutný," dodal Mach.