„U rybníků měření provádíme vždy metr, pět metrů a dvacet metrů od břehu. Je to dané tím, že rybníky zamrzají od středu směrem ke břehům," řekl policista.

Tloušťku ledu zjišťují policisté za pomocí dřevěné měrky. V kraji měří led republiková policie v pěti okresech. „Informace o měření visí na webových stránkách Policie České republiky, zároveň je posíláme i na městské úřady," řekla mluvčí krajského ředitelství policie Šárka Poláčková. Policisté z poříčního oddělení měří sílu ledu v kraji už čtvrtou sezonu. „Jde o službu veřejnosti, aby měli lidé přehled o tom, jak silný led je na vodních plochách, které zamrzají v blízkosti jejich bydlišť a kde rádi bruslí," dodala Poláčková.

V zimním období jsou zamrzlé plochy bruslaři velmi vyhledávané. „Je to lepší než na zimním stadionu, kde se jezdí pořád do kola. Buďto jedním nebo opačným směrem. Člověk na rybníku se naučí i snadněji bruslit. Vzhledem k velké ploše se nemusí bát, že se někomu bude plést v dráze a ten ho přejede," řekla Ústečanka Lucie Coufalová.

Policisté také prozradili, jak se zachovat, pokud led pod člověkem začne praskat. „Nejlepší je vrátit se cestou, kterou přišel, nesnažit se utíkat dál nebo do stran, ale vrátit se po vlastních stopách," doporučil policista Martin Racek.

Dobré je také rozložit svoji hmotnost. „Pokud se člověk začíná bořit, je dobré roztáhnout ruce a nohy, padnout na břicho a plazením či odvalováním se dostat z místa," poradil Racek.