„Jde o muže s nákazou virem A/H1N1. Jeho stav je komplikovaný zápalem plic," informoval ředitel Krajské hygienické stanice Ústeckého kraje Josef Trmal.

Ten ještě doplnil, že jde o kuřáka s nadváhou. A právě to jsou předpoklady, které mohou nákaze prasečí chřipky napomoci. „Spolu s prasečí chřipkou může mít kouření fatální následky. Ohroženi jsou také lidé se srdečním onemocněním, lidé užívající kortikoidy či gravidní ženy," dodal Josef Trmal.

Podle informací Deníku má jít o osmapadesátiletého podnikatele z Litoměřic. Do nemocnice byl převezen v pátek. Vyšetření už údajně podstoupila i rodina muže.

„Pacient se nachází na jednotce intenzivní péče infekčního oddělení. Jeho stav je vážný. Jde o rizikového pacienta," sdělil Jiří Vondra, mluvčí Krajské zdravotní.

Podle jeho slov se může prasečí chřipka vyskytovat ve vyšších počtech. Mnohdy ji však nemocní nezaznamenají. Má totiž podobný průběh jako „běžná" chřipka.

Prasečí chřipku odhalí až virologické vyšetření. „Nejde o počty nemocných, ale o to, jak závažný je průběh onemocnění. Problém je, že nemocní chřipku mnohdy přecházejí. Prasečí chřipka se přenáší vzduchem, kapénkovou infekcí. Není proto těžké se nakazit. Nemocní by se měli nejprve skutečně vyléčit. Nejenže chřipku dále přenášejí, prasečí chřipka může navíc vážně poškodit orgány, které napadá," vysvětlil Josef Trmal.