VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pozor v MHD! V Ústí řádí žloutenka

Ústí nad Labem - Nemocí špinavých rukou se nakazilo skoro 150 lidí. Mezi nimi jsou i děti ze škol v sociálně vyloučených lokalitách.

11.10.2017
SDÍLEJ:

VAKCÍNA. Proti žloutence se můžete na hygieně očkovat. Ilustrační foto.Foto: DENÍK/archiv

Za jediný týden onemocnělo žloutenkou typu A v Ústí nad Labem 30 lidí. Epidemie řádí hlavně mezi nepřizpůsobivými.

RIZIKO HROZÍ SKORO VŠUDE

Ústečtí hygienici už zaznamenali celkem 143 případů této nakažlivé nemoci. Nařídili proto přísná opatření, aby zamezili dalšímu šíření. Riziko však hrozí téměř všude, nakazit se lze třeba i v MHD. Hepatitida se totiž šíří mikroskopickými částicemi výkalů nemocného, které proniknou do úst zdravého člověka. Stačí například neumyté ruce po použití toalety.

„Je velmi důležité dodržovat osobní hygienu. Jakmile dorazíte po jízdě autobusem k umyvadlu, ihned si umyjte ruce. Vytvoříte tak mezi nimi a ústy bariéru,“ popsal ředitel ústecké krajské hygienické stanice (KHS) Josef Trmal.

Vedení ústeckého dopravního podniku zatím nenařídilo pravidelnou denní dezinfekci vozů na linkách, které propojují místa s ohnisky nákazy v Mojžíři a Krásném Březně s Předlicemi. „Po konzultaci s hygieniky to zvážíme. Každý autobus ale vždy po třech dnech čeká malý úklid. Jeho součástí je otření madel čisticím prostředkem s dezinfekční složkou,“ přiblížil ředitel podniku Libor Turek.

Jedním z opatření, která hygienici v ohniscích nákazy zavedli, je vyčlenění zvláštních toalet pro děti z tříd s výskytem žloutenky.

Dalšími opatřeními je dezinfekce sociálních zařízení, stolů i nádobí ve školních jídelnách nebo zvýšený zdravotnický dohled. „Už 50 dní sledujeme všechny kontakty z tříd, kde jsme případy hepatitidy zaznamenali, a to v rodinách i kolektivech. Souvisí s tím odběry, předáme jim písemné rozhodnutí o zvýšeném dozoru, poučíme je, co dělat,“ líčil Josef Trmal.

Všechna tato opatření mají jednak působit preventivně, jednak mají izolovat nemocné od zdravých, aby se nestali dalším zdrojem šíření nákazy.

„V řadě tříd s výskytem žloutenky se nám podařilo pro děti zajistit očkování. Doufáme, že to zvládneme. Hlavně u malých dětí,“ dodal Trmal.

ZVÝŠENÝ DOHLED

V praxi to vypadá jako například v MŠ Pastelka. Děti používají jednorázové papírové ručníky. Učitelky jim myjí ruce tekutým mýdlem a věnují jim obecně zvýšenou pozornost. Všechny děti jsou očkované, všechny obdržely vyšetřovací list, se kterým musely na odběry. „Minulý týden nám jedno z dětí onemocnělo,“ vysvětlila ředitelka školky Gabriela Šťastná.

Infekci hepatitidy známé jako nemoc nemytých rukou způsobuje virus. Projevuje se únavou, nechutenstvím, zvracením, tmavě hnědou močí, bolestmi zad, břicha pod pravým žebrem, někdy i teplotami a žlutým bělmem očí. Odtud nepřesný název infekční žloutenka, tou se totiž projevují i další choroby, třeba malárie.

Jak upřesnil primář infekčního oddělení Pavel Dlouhý z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, k úterý 10. října tu hospitalizovali 32 lidí s diagnózou virová hepatitida A. Nejmladšímu je 13 měsíců, nejstaršímu 73 let.

Epidemie v Ústeckém kraji postihla zejména okresy Litoměřice, Děčín, Most. Vysoký výskyt je v azylových domech, u dětí a mladých lidí nebo u osob s nižším sociálním a hygienickým standardem.

POMŮŽE OČKOVÁNÍ

Od srpna podle primáře přichází nejvíce nemocných z okresu Ústí nad Labem. Zpočátku zejména ve vazbě na ZŠ Husova z Krásného Března, nyní ale prakticky ze všech částí města a všech skupin obyvatel.

„Virus hepatitidy A napadá nyní i osoby s vysokým stupněm hygieny. Tito lidé nevědí o žádném kontaktu s nemocným a jsou překvapeni, že se nakazili,“ dodal primář.

Celkem prošlo letos infekčním oddělením asi 200 nemocných s hepatitidou A. Průměrná délka hospitalizace je 14 dnů, následuje rekonvalescence trvající několik týdnů a zákaz námahy a sportu na tři měsíce. Na nemoc neexistuje lék, lékaři doporučují očkování.

Autor: Janni Vorlíček

11.10.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Věda a výzkum - Věda a výzkum Chemičtí technici, chemici 24 000 Kč

Chemičtí technici pro technický rozvoj, výzkum a vývoj a pracovníci v příbuzných oborech Odborný pracovník technického servisu prodeje. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 24000 kč, mzda max. 26000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Revoluční 1930/86, Ústí nad Labem., Popis pracovní pozice:, podíl na výzkumu, vývoji nových produktů a jejich aplikací , technická podpora prodeji, komunikace se zákazníky, technické konzultace a technická řešení pro zákazníky, spolupráce s marketingem, příprava technické dokumentace (aplikační a technické listy), Požadujeme:, SŠ či VŠ v oboru chemie (obor: polymery, alkydy - výhodou) - vhodné i pro absolventy VŠ, anglický jazyk na komunikativní úrovni slovem i písmem, znalost Microsoft Office, řidičský průkaz sk. B, Nabízíme:, samostatnou práci ve společnosti s dlouholetou tradicí, možnost osobního a odborného růstu, pracovní smlouva na hlavní pracovní poměr s možností prodloužení, pracovní doba 37,5h týdně, 5 týdnů dovolené, příspěvek na penzijní připojištění po roce pracovního poměru, dostupnost pracoviště - v centru města Ústí nad Labem, blízkost nádraží, MHD, možnost příspěvku na ubytování či dopravu pro uchazeče z jiného kraje, Kontaktní osoba:, Bc. Jana Hlávková, personální oddělení, telefon: 477 163 107, e-mail: hlavkova@spolchemie.cz. Pracoviště: Spolek pro chemickou a hutní výrobu, akciová společnost, Revoluční, č.p. 1930, 400 01 Ústí nad Labem 1. Informace: Jana Hlávková, +420 477 163 107.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Ostatní odborní pracovníci ve 16 000 Kč

Ostatní odborní pracovníci v oblasti sociální práce Pracovník v sociálních službách. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 16000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Zolova č.p. 502/2, Krásné Březno, Ústí nad Labem., Požadujeme:, - splnění minimálních kvalifikačních požadavků odborné způsobilosti dle § 116 zákona č. 108/2006 Sb., o sociálních službách, v platném znění (výhodou kurz pracovníka v sociálních službách), - výhodou předchozí zkušenost s přímou prací s klienty (s rodinou), - smysl pro odpovědnost, samostatnost a pečlivost, - ochotu pracovat v terénu a ochotu cestovat (sociálně aktivizační služby pro rodiny s dětmi), - smysl pro empatii ve vztahu k uživatelům služeb a schopnost vcítění do jejich potřeb, - výborné komunikační dovednosti, - solidní orientaci v právních předpisech z oblasti sociálních služeb, sociálně právní ochrany dětí, sociálního zabezpečení a civilního práva, - znalost práce na PC (náročnější administrativa), - čistý trestní rejstřík., , Nabízíme zajímavou práci se specifickou cílovou skupinou, spolupráce se zkušenými právníky organizace, přátelské prostředí, možnost ovlivňovat koncepční materiály ČR, týmovou nebo individuální supervizi, dobré platové ohodnocení, dovolenou navíc, samozřejmostí je zaškolení. Možnost prodloužení pracovního poměru. Práce v terénu i na pobočce. Pracovní smlouva na dobu určitou, možný nástup od 1.5.2018., , Svůj strukturovaný životopis a motivační dopis zasílejte nejpozději do 20.4.2018 na e-mail: volna.mista@poradna-prava.c z. Do předmětu prosím uveďte PvSS Ústí., , Výběrové řízení je koncipováno jako dvoukolové, k ústním pohovorům do prvního kola mohou být pozváni pouze uchazeči splňující výše zmíněné požadavky. Poradna pro občanství/Občanská a lidská práva, z.s. si vyhrazuje právo výběrové řízení zrušit.. Pracoviště: Poradna pro občanství/občanská a lidská práva - ul, Zolova, č.p. 502, 400 07 Ústí nad Labem 7. Informace: Ivana Šimánková, +420 724 701 600.

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 17 360 Kč

Ostatní úředníci v oblasti finančnictví Finanční referent/ka. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 17360 kč, mzda max. 26110 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Horova 1340/10, 400 01 Ústí nad Labem, Požadavky:, střední vzdělání s maturitní zkouškou, nebo vyšší odborné vzdělání v libovolném oboru, práce s programem EDS/SMVS a EKIS (SAP) výhodou, předchozí zkušenost na obdobné pozici, vítána, schopnost vysokého pracovního nasazení, komunikativnost, zodpovědnost, samostatnost, pečlivost, spolehlivost,logické myšlení, týmový , přístup, standardní uživatelská znalost práce na PC - MS Office, řidičský průkaz skupiny B, trestní bezúhonnost, Hlavní náplň činnosti:, zajišťování financování organizace (agendy finančních zdrojů, úvěrové agendy, zúčtovacího a, platebního styku), , znalosti a orientace v oblasti majetkové správy se zaměřením na pořizování investičního druhu, majetku,, obecné znalosti v oblasti zveřejňování smluvních vztahů., Nabízíme:, pracovní poměr na dobu určitou v délce trvání 1 roku se zkušební dobou 3 měsíce, pružná doba služby s týdenní základní dobou služby 40 hodin, 5 týdnů dovolené + 5 dní indispozičního volna, platové rozpětí v rámci 9.platové třídy od 17.360,- Kč do 26.110,- Kč dle nařízení vlády č., 341/2017 Sb. o platových poměrech zaměstnanců ve veřejných službách a správě , + možnost osobního příplatku po zapracování, Výčet dokladů, které připojí uchazeč o volné pracovní místo k přihlášce:, písemnou přihlášku do výběrového řízení , profesní životopis zaměřený zejména na předchozí průběh zaměstnání, kopie o nejvyšším dosaženém vzdělání , , V souladu s ustanovením § 11 zákona č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů, vyhlašovatel informuje uchazeče o tom, že bude shromažďovat, zpracovávat a uchovávat jeho osobní údaje, včetně citlivých údajů v rozsahu nezbytném pro uskutečnění výběrového řízení. , , Písemnou přihlášku a požadované doklady včetně svojí kontaktní adresy a telefonu (popř. emailu) doručte v termínu od 16.03.2018 do 29.03.2018 na adresu Krajské ředitelství HZS Ústeckého kraje, oddělení personální a PaM, Horova 1340/10, 400 01, nebo emailem na petra.janeckova@ulk.izscr.cz, odborné dotazy na náplň pracovní činnosti směřujete na plk. Ing. Janu Dudkovou, tel.: 950 430 260.. Pracoviště: Hasičský záchranný sbor ústeckého kraje, Horova, č.p. 1340, 400 01 Ústí nad Labem 1. Informace: Petra Janečková, +420 950 430 154.

Služby - Služby Kadeřník 14 900 Kč

Kadeřníci Kadeřník/ice. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14900 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Krušnohorská č.p. 3371/2, Ústí nad Labem., Požadujeme: vyučení, praxe výhodou., Nabízíme: mzdu 14 900,- Kč., pracovní poměr na dobu určitou s možností prodloužení, nástup možný ihned., Hlásit se telefonicky nebo na e-mail.. Pracoviště: Jana daňhelová - krušnohorská, Krušnohorská, č.p. 3371, 400 11 Ústí nad Labem 11. Informace: Jana Daňhelová, +420 774 530 391.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jakub Kaša (dole) v souboji s ostravským Petrem Bohačíkem.

Jakub Kaša: Telefon nepoužívám, ani nevím, kde mám sim kartu

Gymnázium dr. Václava Šmejkala čeká rekonstrukce za téměř 200 milionů korun.
1 7

Gympl se ze Stavbařů přestěhuje. Jeho areál zřejmě zůstane prázdný

FOTO: Tonda Obal učil děti ze ZŠ SNP, jak se správně třídí odpad

Ústí nad Labem - Po tříleté odmlce navštívil Tonda Obal Základní školu SNP v Ústí nad Labem.

Popíjení v přestanovském motorestu se slovenskému řidiči nevyplatilo

Přestanov - Na parkovišti kamionů v Přestanově si chlumečtí policisté všimli, že někteří řidiči sedí v motorestu a holdují alkoholu. 

Smrt posledního nosorožce bílého a hromadné venčení za Marleyho: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v úterý 20. února 2018.

Českolipští policisté žádají svědka o pomoc. Jde patrně o muže z Ústecka

Ústecko, Česká Lípa - Policisté z České Lípy žádají veřejnost na Ústecku o pomoc při objasnění trestného činu.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT