Aktuálně je nezaměstnanost v Ústeckém kraji nižší než před hospodářskou krizí na přelomu let 2008 a 2009, kdy se dostala až k devíti procentům. Ve srovnání s ostatními kraji je však stále výrazně nadprůměrná. Celorepubliková míra nezaměstnanosti na konci června činila 5,2 procenta.

V červnu se zvýšil počet volných pracovních míst, a to zejména ve stavebnictví a zemědělství. „Rekordní hodnoty hlásí i regiony, ve kterých bývá nezaměstnanost nejvyšší. Tak například na Ústecku evidoval úřad práce nejvíce volných míst od ledna 2001, a to celkem 7587," uvedl ředitel odboru zaměstnanosti z ředitelství úřadu práce Jan Karmazín.

Od práce je odradí i déšť

Na jedno volné pracovní místo připadají v ČR tři uchazeči. V okrese Ústí nad Labem je takových uchazečů zhruba 12, na Chomutovsku jedenáct. Starostové se shodují, že problém je hlavně s dlouhodobě nezaměstnanými, kteří nemají pracovní návyky a od cesty do práce je často odradí například i deštivé počasí.

Okresem s nejvyšší nezaměstnaností v kraji i v republice je Most, kde nezaměstnanost činí 11 procent. Před měsícem činila 11,3 procenta. Nejnižší nezaměstnanost v regionu zůstává na Litoměřicku (6,3 procenta) a Teplicku (6,9 procenta).

Zlepšení situace očekávají politici po dokončení dálnice D8 přes České středohoří a rozjetí provozu v továrně na výrobu pneumatik Nexen. Celá dálnice, která spojuje Prahu s Drážďany, bude otevřena před koncem letošního roku. Nexen začne vyrábět s 1500 zaměstnanci pneumatiky v polovině roku 2018.