Problém mají hlavně místa, která jsou napájená z místních pramenišť v kopcích. Prameny kvůli dlouhodobému suchu slábnou a někde zmizely úplně.

Jedna cisterna nestačí

V pátek dopoledne například cisterna dojela do lesa nad Němčím. Do poloprázdného bazénu vodojemu ji zaměstnanec českých vodovodů a kanalizací za pomoci hadice vypustil celou. Osm metrů krychlových ale představuje jen pětinu možné zdejší zásoby.

„Sem se musí dovážet veškerá voda. Pramen tady vyschl," prozradil. Pokud by sem vodu nevozili, jedinou možností by bylo přistavit do obce cisternu, ke které by lidé museli s kbelíkem.

Němčí není jediným místem na Ústecku, kde podobný problém s vodou mají. Podle mluvčí Severočeských vodovodů a kanalizací Ivety Kardianové musí cisterny jezdit i na Telnici a do Českého Bukova. O víkendu pak i do Zubrnic. Jedinou záchranou pro místní lidi budou jen vydatné dlouhodobé deště, které prameny zase naplní.

V Ústí problémy nejsou

Starosta Telnice Jan Doubrava řekl, že cisterny do vodojemu zajíždějí i několikrát denně. Lidé se museli situaci přizpůsobit. „Naštěstí se většina z nich naučila vodou šetřit a nemáme problémy," uvedl Doubrava. Zalévat vodou z vodovodu je v době sucha zakázané. Hrozí za to padesátitisícová pokuta.

V samotném Ústí problém není. To je napojeno na několik zdrojů, od podzemních vrtů v Píšťanech, před zdroje v Krušných horách až po různé prameny. Horko se podle vodařů nijak nepodepsalo na kvalitě vody, kdokoli ji může bez problému pít.

Nedostatek vody je viditelný i v Labi. Jeho hladina je v Ústí pod 120 centimetry a průtok pouhých 70 metrů krychlových za sekundu.

Ještě horší je situace na potocích. Mnohé z nich se změnily pouze ve stružky, potůčky někde zmizely úplně. Ze všech toků je zakázané odebírat vodu a zalévat s ní.