Ne každá obec na severu se mohla pyšnit vlastním zámkem, ten v Předlicích nechal postavit Karel Vratislav z Mitrovic v roce 1766, zbořen byl v roce 1980. Hospoda Lednice má skutečně dlouhou a bohatou historii, postavena byla v roce 1717. Uvnitř se předčítaly robotní povinnosti a smělo brát pivo, víno a destilát jen z panských pivovarů Krupka, Chlumec, Krásný Les a Trmice. Býval tam i kuželník.

Mlýn vystřídala pekárna, později i ta zanikla. Zůstala jen ulice Na vantrokách.

Na návsi ve Starých Předlicích stála kaple sv. Kiliána. Postavena byla v roce 1817 jako projev díků patronu obce, že ji ochránil v době napoleonských válek. Zbořena byla v roce 1960. V roce 1906 došly peníze na stavbu kostela sv. Josefa, proto nebyla postavena kostelní věž. Německá obecní škola byla postavena v roce 1897, dnes je před ní malý park s vysokými stromy, vyfotit se vlastně nedá.

Tramvaj, hřiště a černá škvára

Do Předlic jezdila tramvaj, za hospodou Na zastávce bylo fotbalové hřiště, žádná travička jako v Trmicích, černá škvára. Jako kluk jsem tam hrál za Baník Všebořice. Doktor Borský mi kartáčkem na zuby dlouho čistil obě kolena. V roce 1803 na poli Antonína Ritschela bylo objeveno hnědé uhlí, tento nález na dlouhé roky ovlivnil život místních obyvatel.

V roce 1910 bydlel v Předlicích spisovatel Jaroslav Foglar, mezi skauty přezdívaný Jestřáb. Pamětní desku jsem ale nenašel. 

I dnes jsou Předlice místem protikladů. Na jedné straně domy s letopočtem, moderní kruhový objezd, hrdý kostel, krásné školící středisko JACER, slavný hokejista na fasádě, čistá Lednice, Jump Family, šikovní podnikatelé. Na druhé straně vybydlené domy a nepořádek na chodníku.