Nové Předlice disponují reputací jednoho z nejproslulejších ghett v Ústí nad Labem, skládky a nepořádek nejsou v tomto místě výjimkou. Nejhorší situace je právě v prostorech bývalých garáží, mezi tunami odpadu tam žijí lidé. Z několika ruin se linul kouř z provizorních kamen, drtivá většina jiných garáží je zanesena odpadem všeho druhu - ledničkami, sklem, kartony nebo starým oblečením. Mezi harampádím pobíhaly kočky.

Na první pohled je těžko uvěřitelné, že zde žijí lidé. A přece tak tomu je. Patnáctka úředníků s asistencí městské policie se stěží dostávala právě do blízkosti těchto několika obydlených garáží a vyzpovídala jejich obyvatele. „Dobrý den, jsme z úřadu, kolik se vás tu zdržuje,“ vyptávala se po otevření jedné z garáží úřednice.

„Jsem tu s přítelkyní, trvalé bydliště mám v Trmicích,“ odpovídal muž středního věku. Padaly i dotazy ohledně zajištění nového bydlení či jak dlouho se v garáži muž zdržuje. Prý zhruba rok.

Ústečtí strážníci na žádost PČR slaňovali do panelákového bytu. Jeho obyvatel však už byl mrtvý.
Muž zemřel. Po čtyřech dnech k němu do bytu slaňovali strážníci

Za ústecký magistrát má na starosti vyloučené lokality náměstek primátora Michal Mohr (SPD). „V úterý šlo o preventivně bezpečnostní akci, zkontrolovali jsme stav místa a oslovili majitele posledních obydlených garáží,“ potvrdil na místě Ústeckému deníku Michal Mohr důvod kontroly. „Ti lidé tam žijí a navíc dělají neuvěřitelný nepořádek,“ doplnil.

Ve chvíli, kdy budou garáže kompletně prázdné, připraví magistrát projekt na jejich zbourání a likvidaci. V těsném sousedství garáží se také nachází zahrádkářská kolonie, kde vznikl další problém.

Garáže v Marxově ulici v Nových Předlicích, kde stále žije několik obyvatel. V úterý tam proběhla další kontrola úředníků z magistrátu.Garáže v Marxově ulici v Nových Předlicích, kde stále žije několik obyvatel. V úterý tam proběhla další kontrola úředníků z magistrátu.Zdroj: Deník/Jan Pechánek

„Zjistili jsme, že jsou tam stavby načerno, není tedy možné je dodatečně zkolaudovat, proto tam dáme výpovědi z pozemků,“ vysvětlil Mohr. Zároveň dodal, že cílem je uvedení Nových Předlic do stavu, kdy budou normální čtvrtí. Z nově vzniklého placu by mohl vzniknout třeba park.

Problém Nových Předlic je dlouholetý. V 90. letech v rámci privatizace lidé z jiných regionů skoupili drtivou většinu zdejších domů a pronajímali je v předražených sumách. Výsadou Předlic se od té doby stala slova jako vybydlování, podvody, krádeže, prostituce, ghetto. Kdysi vyhlášená ústecká čtvrť se proměnila v obávané místo plné zdemolovaných baráků.

Zástupce ředitele městské policie Jan Novotný ale uvedl, že Nové Předlice už zdaleka nejsou těmi Předlicemi, jak je známe z dob před pěti lety. „Mnohé se tam zlepšilo ku prospěchu věci. Některé obytné budovy prošly rekonstrukcí a pořádek se zlepšil. Bonusem je i vykonávání činnosti asistenta městské policie, který pochází z místní komunity.“

Legendární trolejbus Škoda 15Tr. jezdil v Ústí nad Labem 35 let
K.O.nec! Ústí zamávalo ikonickým trolejbusům 15Tr, symbolem města byly 35 let

V polovině listopadu proběhla kontrola i na sídlišti Mojžíř. Úředníci města se po boku policie či hasičů zajímali o technický stav paneláků, které vlastní soukromí pronajímatelé, o dodržování protipožárních opatření, zda někdo neodebírá elektřinu na černo, případně jestli lidé žijí v hygienicky únosných podmínkách. Zjištěných závad nebylo málo.

„Mojžíř je v tomto ohledu jinde. Byty v panelových domech jsou oficiálně pronajímané, ale jde tam o obchod s chudobou, který se týká tisíců lidí,“ přiblížil Mohr a dodal, že kontroly budou pokračovat i nadále.

Fenomén, který knihkupci nevidí rádi. Knihobudky čtenářům ušetří i stokoruny.
Fenomén, který knihkupci nevidí rádi. Knihobudky čtenářům ušetří i stokoruny